Luptele din Constanța au viitorul asigurat

Cluburile din Constanța au cucerit șapte medalii la Naționalele de greco-romane pentru juniori 3 și juniori 4

Sport 17 Octombrie 2017 / 16:26 3032 accesări

Onur Pîrvu (CS Farul Constanța, antrenor Grigore Gheorghe) a cucerit medalia de aur la categoria 29 kg, juniori 4

Sebastian Ilie (CS Farul Constanța, antrenor Grigore Gheorghe) a devenit campion național la categoria 85 kg, juniori 4

Constantin Păun (LPS „Nicolae Rotaru”) a ocupat locul 2 la categoria 85 kg, juniori 3 (în fața sa, antrenorii Ioan Giuglea și Valentin Dobrin)

La sfârșitul săptămânii trecute, la Suceava, au avut loc Campionatele Naționale de lupte greco-romane pentru juniori 3 și juniori 4, competiție la care cei mai mici luptători constănțeni, cu vârsta între 11 și 15 ani, au obținut rezultate remarcabile. Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea, Valentin Dobrin și Valentin Ștefan) s-a întors cu trei medalii, dar și cu speranța că sportivi cu doar câteva luni de lupte pot ajunge mari campioni. Alkan Osman (categoria 32 kg) și Constantin Păun (85 kg) au cucerit medalii de argint, în timp ce Ștefan Popa (46 kg) a încheiat pe ultima treaptă a podiumului, toți fiind juniori 3, primii doi aflați în primul an la această categorie de vârstă. „Constantin Păun practică luptele de circa un an și sunt foarte mulțumit de el. A pierdut în finală contra campionului de anul trecut. Ștefan Popa a ținut foarte mult să iasă campion, dar a slăbit prea mult până la 46 kg și nu s-a simțit prea bine la concurs”, a declarat Ioan Giuglea, care i-a mai remarcat pe Denis Murtazan (locul 5 la 32 kg, J3), Alexandru Filipescu (locul 7 la 42 kg, J4) și Teodor Neculăeș (locul 7 la 66 kg, J4).

Săptămâna aceasta, la Cluj, va avea loc competiția similară rezervată sportivilor de la stilul libere, la care LPS Constanța merge cu cinci fete. „Vrem cel puțin un titlu și încă două medalii la Cluj. Din păcate, am cam pierdut o sportivă talentată, Cristina Roșioru, în favoarea judo-ului. Se pare că îi place mai mult acolo, este convocată și la lotul național”, a afirmat Giuglea.

La Suceava au participat și sportivi legitimați la CS Farul Constanța (antrenor Grigore Gheorghe), care au cucerit patru medalii la juniori 4: aur prin Onur Pîrvu (29 kg) și Sebastian Ilie (85 kg), argint prin Andrei Aștefănoaiei (66 kg) și Alfonso Roșca (72 kg). Să remarcăm și locul 5 ocupat de Andrei Alexe (50 kg, J3) și Antonio Giurgea (55 kg, J3).

În fine, doi sportivi de la CSȘ Medgidia (antrenor Daniel Toader) au terminat competiția pe locul 5: George Trandafir (55 kg, J4) și Rareș Dobrescu (66 kg, J4).