Marian Drăgulescu, în pericol să rateze CM de la Montreal

Cel mai valoros gimnast român al momentului s-a accidentat destul de serios

Sport 21 Septembrie 2017 / 14:02 2037 accesări
Marian Drăgulescu în timpul unui exercițiu la sol

Marian Drăgulescu a suferit o accidentare destul de serioasă cu doar 10 zile înainte de plecarea la Campionatele Mondiale din Canada. „Am făcut buba... mai sunt 10 zile până plecăm la Mondiale și sper să mă refac! Doamne Ajută”, a scris Drăgulescu pe pagina sa oficială de Facebook.

Cel mai medaliat gimnast român din toate timpurile s-a accidentat la picior și nu se va putea antrena în următoarele zile. Marian Drăgulescu a suferit o entorsă la glezna stângă în timpul aterizării la cea de-a doua săritură din cadrul finalei concursului de Cupă Mondială de la Paris. Acesta a avut loc duminică, iar Marian a terminat concursul pe locul 4. Totuși, „Marocanul” nu a venit cu mâna goală de la Paris, căci a terminat pe locul 3 la sol, însă glezna umflată îl va ține departe de antrenamente pentru câteva zile.

Indiferent dacă se va antrena sau nu, Marian va face deplasarea la Montreal. Campionatele Mondiale sunt programate în perioada 2-8 octombrie, delegația României fiind compusă, la masculin, din Drăgulescu, Cristian Bățagă, Vlad Cotuna, Andrei Ursache, Andrei Muntean și Andrei Groza. La feminin vom fi reprezentați de trei gimnaste: Larisa Iordache, Cătălina Ponor și Ioana Crişan.

Larisa este într-o formă foarte bună, după recitalul dat la Universiadă și, apoi, la Campionatele Naționale, ea cucerind la Paris aurul la bârnă și argintul la sol. La paralele, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 4, în timp ce Ioana Crișan a terminat pe locul 8 la sol. Vlad Cotuna a obținut locul 5 la paralele, iar Cristian Bățagă a ocupat locul 5 la cal cu mânere. În weekend-ul precedent, în concursul de Cupă Mondială de la Szombathely (Ungaria), Cătălina Ponor a cucerit aurul la bârnă și argintul la sol, iar Marian Drăgulescu a obținut argintul la sol și aurul la sărituri.