Marian Oprea, atletul anului în România

Atletism

Sport 25 Noiembrie 2015 / 15:40 861 accesări

Triplusaltistul Marian Oprea, medaliat cu bronz la Campionatele Europene de sală din acest an, a fost desemnat, miercuri, atletul anului 2015 în România de către Federația Română de Atletism. Pe locul secund se află Florentina Marincu, care a cucerit medalia de bronz la CE de sală, medalia de aur la CE de junioare I la săritura în lungime, medalia de bronz la CE de junioare I la triplusalt, două medalii de aur la Campionatele Balcanice de junioare I, la săritura în lungime și triplusalt, respectiv o medalie de aur la Campionatele Balcanice de senioare la triplusalt și a înregistrat două recorduri europene de sală. Ultima treaptă a podiumului este ocupată de Bianca Răzor, care a obținut o medalie de aur la CE de tineret la 400 de metri, locul 13 la CM la 400 de metri, locul 11 la CM cu ștafeta de 4x400 de metri, două medalii de aur la Campionatele Balcanice de seniori, la 400 m și 4x400 m, respectiv prima poziție la Campionatele Europene pe echipe - Liga I.

Pe celelalte poziții ale Top 10 se situează Alina Rotaru (săritura în lungime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Georgiana Iuliana Aniței (triplusalt), Andrei Marius Gag (aruncarea greutății), constănțeanca Cristina Bujin (triplusalt), sportivă legitimată la CS Farul, Alexandru Nicolae Soare (10.000 de metri), Elena Andreea Panțuroiu (triplusalt), Andrei Rareș Toader (aruncarea greutății), Andreea Mikloș (400 de metri).