Marius Berbecar a ocupat locul patru în finala de la paralele la CE

29 Mai 2016 / 15:21 182 accesări

Sportivul român Marius Berbecar a ocupat locul patru în finala de la paralele, duminică, la Campionatele Europene masculine de gimnastică artistică de la Berna, în timp ce Andrei Muntean s-a clasat pe locul cinci.

Berbecar, care în calificări avusese a doua notă la acest aparat (15,766), a primit în finală 15,000, fiind devansat de rusul David Beliavski, medaliat cu aur (16,033), de ucraineanul Oleg Verniaev, medaliat cu argint (15,716), și de germanul Marcel Nguyen, medaliat cu bronz (15,566).

Andrei Muntean, celălalt reprezentant al României în finala de la paralele, a ocupat locul al cincilea (14,958), după ce în calificări fusese al optulea (15,400).

România a încheiat Europenele masculine cu două medalii de argint, ambele cucerite de ''veteranul'' Marian Drăgulescu (35 ani), la sol și sărituri.

La sărituri, Drăgulescu a avut o medie de 15,316, după ce a fost notat cu 15,433 la prima săritură și cu 15,200 la a doua. Românul a fost la egalitate cu armeanul Artur Davtian (15,316), care a luat și el argintul. Medalia de aur a fost adjudecată de ucraineanul Oleg Verniaev, cu media de 15,399 puncte.

Marian Drăgulescu a câștigat duminică și medalia de argint în finala de la sol, cu 15,333. El a fost devansat de rusul Nikita Nagornîi, 15,566, în timp ce medalia de bronz a revenit israelianului Alexander Shatilov, 15,300.

Marian Drăgulescu obținuse în calificări a treia notă la sol (15,033) și a opta medie la sărituri (14,745). Drăgulescu mai avea la sol trei titluri, două medalii de argint și una de bronz la Europene, precum și patru titluri mondiale și o medalie olimpică de argint. Drăgulescu, gimnast calificat la Jocurile Olimpice de la Rio, are la sărituri patru titluri mondiale, două medalii de argint și trei titluri europene.