Marius Copil a acces în turul trei al calificărilor la turneul de la Rotterdam

12 Februarie 2017 / 11:03 618 accesări

Jucătorul de tenis Marius Copil, aflat pe locul 134 în clasamentul mondial, a acces, sâmbătă seară, în ultimul tur al calificărilor la turneul ATP 500 de la Rotterdam, după ce l-a învins pe sportivul german Tobias Kamke (locul 123 ATP), cap de serie numărul 8, scor 6-7 (1), 7-6 (3), 6-1.

Partida a durat două ore şi 13 minute. Marius Copil a servit 14 aşi, a comis o dublă greşeală şi a avut un procentaj de reuşită la primul serviciu de 85 la sută. Sportivul arădean şi-a păstrat serviciul pe întreaga durată a meciului, salvând cinci şanse de break ale adversarului, şi a reuşit două break-uri, ambele în setul decisiv.

În ultimul tur al calificărilor, Copil va evolua, duminică după-amiază, împotriva unui alt sportiv din Germania, Jan-Lennard Struff, principalul favorit din calificări şi locul 60 ATP. Viitorul adversar al lui Copil a trecut în runda inaugurală a calificărilor de spaniolul Albert Montanes, scor 6-1, 6-0, în 38 de minute de joc.

Turneul ATP 500 de la Rotterdam (Olanda) se desfăşoară pe suprafaţă rapidă în sală şi este dotat cu premii în valoare totală de 1.854.365 de euro. În 2016, trofeul a fost câştigat de slovacul Martin Klizan.