Marius Copil, eliminat în primul tur la Roland Garros

Tenis de câmp / Turneul de la Roland Garros

Sport 28 Mai 2017 / 15:51 990 accesări
Marius Copil a câștigat primul set al disputei cu Albert Ramos-Vinolas, însă a cedat în următoarele trei seturi

Duminică s-au disputat primele partide din cadrul primului tur al turneului de la Roland Garros, turneu programat în perioada 28 mai - 11 iunie și dotat cu premii totale în valoare de 36 de milioane de euro. La masculin, Marius Copil, locul 93 ATP, a pierdut confruntarea cu spaniolul Albert Ramos-Vinolas, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 19, cu scorul de 7-6 (9/7), 1-6, 4-6, 2-6, după trei ore și nouă minute de joc. Pentru prezența în primul tur la turneul din capitala Franței, Copil va primi 35.000 euro și 35 de puncte ATP.

Luni, în primul tur la feminin, tenismenele noastre vor întâlni următoarele adversare -

Simona Halep (4 WTA) - Jana Cepelova (Slovacia, 88 WTA)

Irina Begu (44 WTA) - Mariana Duque-Marino (Columbia, 114 WTA)

Monica Niculescu (53 WTA) - Anett Kontaveit (Estonia, 52 WTA)

Sorana Cîrstea (67 WTA) - Shuai Peng (China, 39 WTA)

Ana Bogdan (106 WTA) - Ons Jabeur (Tunisia,113 WTA)

Patricia Țig (119 WTA) - Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 17 WTA).

KERBER, ELIMINATĂ ÎN RUNDA INAUGURALĂ

Nemțoaica Angelique Kerber, lider mondial şi principala favorită de la Roland Garros, a pierdut duminică, scor 2-6, 2-6, meciul jucat cu Ekaterina Makarova (Rusia, 40 WTA), în primul tur al celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului.

În turul secund, Makarova va întâlni câştigătoarea meciului Lesia Tsurenko (Ucraina, 42 WTA) - Kateryna Kozlova (Rusia, 140 WTA). Kerber poate pierde poziţia de lider mondial în cazul în care Simona Halep sau Karolina Pliskova va ajunge în finala turneului parizian.

Tot în primul tur, cehoaica Petra Kvitova, locul 16 în clasamentul WTA, a revenit cu victorie în circuitul WTA, 6-3, 6-4 cu Julia Boserup (SUA, 86 WTA). În turul al doilea, fostul număr doi mondial va înfrunta învingătoarea din duelul Evgeniya Rodina (Rusia, 78 WTA) - Bethanie Mattek-Sands (SUA, 116 WTA).