Marius Copil, în ultimul tur al calificărilor la Roland Garros

Tenis de câmp

Sport 24 Mai 2017 / 20:47 427 accesări
Marius Copil este la un pas de prezenţa pe tabloul principal la Roland Garros

Tenismanul român Marius Copil, locul 93 în clasamentul ATP, s-a impus, miercuri, cu scorul de 6-2, 6-2, duelul cu cu Ilya Ivashka (Belarus, locul 199 ATP), din turul al doilea al calificărilor pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros, dotat cu premii în valoare totală de 16.790.000 de euro. Partida a durat o oră şi 12 minute de joc. Copil este singurul reprezentant al României la simplu masculin la al doilea turneu de Grans Slam al anului.

Este a doua victorie a lui Copil în faţa lui Ivashka în acest an, după cea obţinută în partida din Cupa Davis, scor 7-5, 6-4, 6-1, disputată în luna februarie. Pentru un loc pe tabloul principal, Marius Copil îl va înfrunta pe învingătorul din meciul Joris De Loore (Belgia, locul 207 ATP) - Peter Gojowczyk (Germania, locul 141 ATP).

ANA BOGDAN A ÎNVINS-O PE ALEXANDRA DULGHERU

Ana Bogdan, locul 106 în clasamentul WTA, a câştigat, miercuri, cu scorul de 2-6, 6-3, 7-6 (7/5), întâlnirea cu Alexandra Dulgheru (locul 511 WTA), în primul tur al calificărilor pentru turneul de la Roland Garros. Partida dintre cele două tenismene române a durat două ore şi 38 de minute de joc. Ana Bogdan va juca pentru un loc în turul al treilea al calificărilor cu turcoaica Basak Eraydin (locul 209 WTA).