Marius Copil s-a calificat în optimile turneului de la Roma

03 Mai 2016 / 17:25 278 accesări

Tenismenul Marius Copil (locul 182 în clasamentul mondial ATP) a câştigat, marţi, partida cu sportivul ceh Adam Pavlasek (120 ATP), scor 4-6, 7-5, 6-4, în prima rundă a turneului challenger de la Roma, disputat pe zgură şi dotat cu premii totale în valoare de 42.500 euro.

Meciul dintre Copil și Pavlasek a început luni, dar a fost întrerupt din cauza unor reprize de ploaie, în setul al doilea, după ce jucătorul ceh se impusese cu 6-4 în primul set. Partida a durat în total două ore şi nouă minute. Marius Copil a servit doi aşi şi a comis o dublă greşeală, iar procentajele punctelor câştigate cu primul şi al doilea serviciu au fost 65%, respectiv 64%. Marius şi-a pierdut de 3 ori serviciul, dar a izbutit 4 break-uri.

Pentru accederea în optimile turneului de la Roma, Copil (25 de ani) va primi 8 puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 730 de euro. Adversarul românului din turul al doilea va fi italianul Filippo Volandri (34 ani, 222 ATP).

Luni, Adrian Ungur (31 ani, 196 ATP) a fost întrecut de sârbul Filip Krajinovic (24 ani, 114 ATP) cu 3-6, 6-0, 6-3, în primul tur la Roma.