Marius Copil s-a calificat în semifinalele turneului de la Budapesta

28 Octombrie 2016 / 21:43 370 accesări

Jucătorul român de tenis Marius Copil, locul 175 în clasamentul ATP, a câştigat, vineri, scor 7-5, 6-3, meciul disputat cu Marton Fucsovics (Ungaria, 153 ATP) în sferturile de finală ale turneului de la Budapesta (Ungaria), dotat cu premii în valoare totală de 64,000 de euro.

Partida dintre cei doi a durat o oră şi 20 de minute. Copil a început bine primul set, a făcut break încă din start, şi s-a distanţat la 2-0. Apoi, ce doi sportivi au mers cap la cap cu serviciul, până în game-ul şase, când Fucsovics a egalat la trei. Egalitatea s-a menţinut până în ultimul game al setului, când Copil a câştigat contra serviciului şi şi-a adjudecat primul act, scor 7-5.

În actul secund, Marius Copil şi Marton Fucsovics au mers cap la cap cu serviciul, până la scorul de 4-3 în favoarea românului. Ocupantul locului 175 în clasamentul ATP a reuşit break-ul şi s-a distanţat decisiv. Apoi, Marius Copil şi-a păstrat invincibilitatea la serviciu şi a încheiat setul şi partida, scor 6-3.

În semifinalele turneului maghiar, Marius Copil îl va întâlni pe rusul Daniil Medvedev, locul 106 în clasamentul ATP. Pentru accederea în penultimul act la Budapesta, Copil va încasa 3,250 de euro şi 35 de puncte în ierarhia mondială.