Marius Copil şi Marco Chiudinelli au câştigat turneul challenger de la Izmir

24 Septembrie 2016 / 18:04 344 accesări
Marius Copil

Dublul format din românul Marius Copil şi elveţianul Marco Chiudinelli a câştigat, sâmbătă, turneul challenger de la Izmir, Turcia, disputat pe suprafaţă dură, după ce au trecut în finală de perechea franceză Sadio Doumbia/Calvin Hemery, scor 6-4, 6-4.

Partida a durat o oră şi 12 minute. Copil şi Chiudinelli nu şi-au pierdut niciodată serviciul şi au profit de două dintre cele zece oportunităţi de break avute.

Românul şi elveţianul şi-au luat revanşa în faţa dublului din Franţa, după ce săptămâna trecută, în finala turneului challenger de la Istanbul, francezii au câștigat în minimum de seturi, scor 6-4, 6-3.

Pentru câştigarea trofeului de la Izmir, Marius Copil (locul 756 în lume la dublu) şi Marco Chiudinelli (235 ATP la dublu) vor primi 90 de puncte în clasamentul ATP şi un cec în valoare de 3.950 de euro.

Vineri, Marius Copil a fost eliminat în sferturile de finală ale probei de simplu din cadrul turneului de la Izmir. Românul a pierdut meciul cu sportivul turc Marsel Ilhan (poziţia 265 ATP), scor 4-6, 6-4, 6-7 (5).