Meciul Halep - Pironkova se reia după ora 14.30

Ploaia s-a oprit, se poate juca în turneul de tenis de la Eastbourne

Sport 29 Iunie 2017 / 13:33 991 accesări
Simona Halep se află la al doilea „meci de două zile” în turneul de la Eastbourne!

Meciurile din turneele de tenis pe iarbă de la Eastbourne (Marea Britanie), ATP și WTA, au fost suspendate miercuri seară din cauza ploii, printre ele fiind și întâlnirea dintre Simona Halep și Țvetana Pironkova, care s-a întrerupt la scorul de 7-6 (6), 2-1 pentru bulgăroaică. Pironkova a ajuns pe tabloul principal ca lucky loser, iar miercuri a învins-o în turul secund pe Monica Niculescu, scor 6-0, 6-4. Ea avea 40-30 în ghemul al patrulea și se afla la serviciu în momentul întreruperii jocului cu Halep, după 61 de minute.

Constănțeanca, a doua favorită a turneului, a dominat primul set și a condus cu 3-1, 4-2 și 5-3, însă a ratat cinci mingi de set la 5-4, inclusiv la 40-0 pentru ea! Setul a ajuns în tie break, unde Halep a avut 6-4, dar a ratat alte două mingi de set și a pierdut cu 6-8. Primele trei ghemuri ale setului al doilea au însemnat tot atâtea break-uri, Simona arătând nerăbdare în joc și greșind destul de mult.

Tot miercuri, Halep se impunea cu 3-6, 6-3, 6-2 în fața chinezoaicei Ying-Ying Duan, continuând un meci întrerupt marți, la 2-1 pentru asiatică. Halep (25 de ani, 2 WTA) și Pironkova (29 de ani, 149 WTA) s-au înfruntat o singură dată, în 2015, în optimile turneului de la Dubai, Simona câștigând cu 6-4, 6-3.

Organizatorii au anunțat joi că meciul Halep - Pironkova se va relua pe terenul 4, în jurul orei 14.30, fiind al doilea din program, după disputa masculină Richard Gasquet (Franța, cap de serie 7) - Kevin Anderson (Africa de Sud), programată de la ora 13.00. Dacă va trece de Pironkova, Halep va evolua joi și în sferturi de finală! Meciul dintre câștigătoarea confruntării Halep - Pironkova și învingătoarea disputei Caroline Wozniacki (Danemarca, cap de serie 6) - Elena Vesnina (Rusia, cap de serie 12) va fi al patrulea de pe terenul 2.

Joi urmează să joace la Eastbourne și Monica Niculescu, românca făcând pereche cu taiwaneza Hao-Ching Chan. Ele vor întâlni în primul tur perechea alcătuită din Timea Babos (Ungaria) și Andrea Hlavackova (Cehia), cap de serie numărul 3, în meciul al patrulea de pe terenul 5.

Miercuri a părăsit turneul de la Eastbourne și Sorana Cîrstea, care a fost învinsă de britanica Johanna Konta, a cincea favorită, cu 6-2, 6-2, într-o oră și 13 minute. Cîrstea va primi pentru participare un cec de 5.155 dolari și 43 de puncte WTA.