Meciul Real Madrid - Atletico Madrid din semifinalele Ligii Campionilor, arbitrat de o brigadă engleză

30 Aprilie 2017 / 15:44 346 accesări

Arbitrul englez Martin Atkinson va conduce la centru meciul Real Madrid - Atletico Madrid din turul semifinalelor Ligii Campionilor, programat marţi, 2 mai, de la ora 21:45.

Centralul britanic de 46 de ani va fi ajutat la cele două tuşe de către asistenţii Stephen Child şi Stuart Burt, în timp ce Michael Oliver şi Anthony Taylor vor fi arbitri adiţionali. Al patrulea oficial va fi Jack Collin, iar Murat Ilgaz (Turcia) şi Joao Morais (Portugalia) vor fi observatori.

Real Madrid - Atletico Madrid din semifinalele acestui sezon al Ligii Campionilor este reeditarea finalei de anul trecut, câştigată de formaţia lui Zinedine Zidane, la Milano, la loviturile de departajre (5-3), după ce la finalul celor 120 de minute scorul a fost 1-1.

Finala sezonului trecut a fost arbitrată tot de o brigadă din Anglia, condusă de Mark Clattenburg, care a validat eronat golul înscris de Sergio Ramos din ofasid, prin care Real Madrid a deschis scorul pe San Siro. Ferreira Carrasco a egalat şi a trimis meciul în prelungiri, după ce Antoine Griezmann ratase un penalty în timpul regulamentar.