Meciul sezonului pentru HC Dobrogea Sud

Handbal (m) / Cupa României, sferturi de finală: HC ODORHEI - HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA

Sport 29 Ianuarie 2016 / 17:31 1067 accesări
Veteranul Ionuț Rudi Stănescu va reveni între buturi pentru meciul de la Ohorhei

Înființată în vară, formația HC Dobrogea Sud Constanța visează să se califice în viitorul sezon al Cupelor Europene, iar singura șansă pentru a-și îndeplini obiectivul, ținând cont că echipa de pe litoral evoluează în liga secundă, este realizarea unei performanțe pe măsură în Cupa României. Constănțenii au făcut un prim pas, eliminând în optimile de finală o echipă din Liga Națională, Potaissa Turda, după o victorie clară pe teren propriu, scor 39-32, dar meciul decisiv pentru accederea în Final-Four-ul competiției este programat sâmbătă. Echipa pregătită de sârbul Djordje Cirkovic întâlnește în deplasare, de la ora 18.00, formația aflată pe locul secund în clasamentul primei ligi, HC Odorhei. Surprinzător, partida nu este televizată, deși pe site-ul Federației Române de Handbal se anunțase inițial că meciul va putea fi urmărit la Digi Sport.

„Este un meci foarte greu, ținând cont că se află față în față una dintre fruntașele primei ligi și o echipă din liga secundă. Suntem concentrați și vrem să câștigăm. Ne temem de arbitraj, ținând cont că jocul nu este televizat. Nu știm de ce, poate că nu trezește interes”, a comentat, cu ironie, președintele grupării de pe litoral, Ionuț Rudi Stănescu. Veteranul în vârstă de 36 ani va evolua între buturi, încercând să-și ajute echipa să obțină calificarea în „careul de ași”. În formația constănțeană va fi prezent și Dalibor Cutura, centrul în vârstă de 40 de ani care a revenit la începutul acestei săptămâni de la Campionatul European din Polonia, unde a fost prezent în calitate de team-manager al naționalei Serbiei. „Cutura este un profesionist și, chiar dacă a ratat pregătirea de iarnă, s-a antrenat alături de componenții naționalei sârbe pentru a fi în formă”, a explicat Stănescu.

Într-un prim meci din sferturile de finală, Dunărea Călărași s-a impus, surprinzător, în fața liderului Ligii Naționale, Dinamo București, cu scorul de 32-29. Celelalte întâlniri din sferturi - sâmbătă, ora 20.00 (în direct la Digi Sport 1): CSM București - HC „Adrian Petrea” Reșița; luni, ora 17.30 (în direct la Digi Sport 2): Steaua București - CSM Ploiești.