Monica Niculescu a fost eliminată de la turneul de la Madrid

01 Mai 2016 / 19:17 472 accesări

Jucătoarea de tenis, Monica Niculescu, a fost eliminată, duminică, în primul tur al turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid. Nicuescu a fost învinsă în două seturi de Louisa Chirico din Statele Unite, scor 5-7, 1-6.

Pe locul 31 în ierahia mondială, Monica Niculescu a părăsit încă din start turneul WTA Premier Mandatory de la Madrid, competiţie patronată de Ion Ţiriac. Niculescu a fost eliminată în primul tur de americanca Louisa Chirico, jucătoare venită din calificări. Chirico s-a impus în două seturi, scor 5-7, 1-6, la capătul unui meci care a durat o oră şi 37 de minute.

Chiar dacă a pierdut, Moncia Niculescu va primi pentru prezenta pe tabloul principal al turneului 10 puncte WTA şi un cec în valoare de 13.250 euro..

Turneul de tenis de la Madrid se dispută pe zgură şi este dotat cu premii totale în valoare de 4.771.360 de euro. Câştigătoarea trofeului primeşte 1000 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 912.900 de euro.