Monica Niculescu a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Poitiers

28 Octombrie 2016 / 17:09 163 accesări

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu, ocupanta locului 37 în clasamentul WTA, a pierdut, vineri, scor 6-7(4), 4-6, meciul disputat cu Lauren Davis (SUA, 72 WTA), în sferturile de finală ale turneului ITF de la Poitiers (Franţa), dotat cu premii în valoare totală de 100,000 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi 52 de minute. Primul set a început cu break de partea jucătoarei din Stele Unite ale Americii, care s-a văzut, însă, egalată rapid. Lauren Davis s-a distanţat din nou, de această dată la 3-1, dar a fost din nou egalată, Monica Niculescu preluând chiar conducerea. În final, cele două au ajuns în tiebreak, unde Davis s-a impus şi a câştigat setul, 7-6(4), într-o oră şi nouă minute.

Actul secund a început la fel de prost pentru Monica Niculescu, care s-a văzut din nou condusă, scor 3-0. Sportiva din Slatina a reuşit să egaleze, însă nu a mai putut-o opri pe Lauren Davis, care, în final, şi-a trecut în cont şi setul doi, scor 6-4, în 43 de minute.

În semifinalele turneului francez, Lauren Davis, în vârstă de 23 de ani, o va întâlni pe câştigătoarea partidei Anett Kontaveit - Alison Van Uytvanck.