Monica Niculescu, victorii la simplu şi dublu la Poitiers

Tenis de câmp

Sport 25 Octombrie 2017 / 11:02 1262 accesări
Monica Niculescu a avut probleme în primul tur la simplu

Tenismena română Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Poitiers (Franța), turneu dotat cu premii totale de 100.000 de dolari. În primul tur, Niculescu, locul 100 WTA, a trecut de Kathinka von Deichmann (Liechtenstein, locul 193 WTA), jucătoare venită din calificări, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-2, după două ore și 16 minute de joc. Pentru un loc în sferturi, Niculescu o va înfrunta pe Belinda Bencic (Elveţia, locul 192 WTA). În schimb, tot în primul tur, Alexandra Dulgheru (locul 190 WTA) a pierdut, cu scorul de 2-6, 2-6, meciul cu franțuzoaica Pauline Parmentier (locul 82 WTA şi cap de serie numărul 8). Miercuri, Mihaela Buzărnescu, locul 89 WTA şi a cincea favorită, va juca în primul tur cu italianca Jasmine Paolini (locul 135 WTA).

Monica Niculescu este calificată în sferturi la dublu, alături de Tereza Smitkova (Cehia), după ce au învins, cu scorul de 7-5, 6-2, cuplul Ana Blinkova (Rusia) / Lesley Kerkhove (Olanda), cap de serie numărul 4. Următoarele adversare vor fi Belinda Bencic (Elveția) și Yanina Wickmayer (Belgia).

La dublu, Mihaela Buzărnescu va evolua direct în sferturi, împreună cu Nicola Geuer (Germania), fiind cotate favorite numărul 2. Buzărnescu şi Geuer vor întâlni perechea Danka Kovinic (Muntenegru) / Katarzyna Piter (Polonia).