Naționala de polo a ratat calificarea în sferturile CE

Polo / Campionatul European

Sport 18 Ianuarie 2016 / 18:40 2442 accesări
Învinsă de Grecia, România mai are șanse minime de calificare la Jocurile Olimpice de la vară

Naționala de polo a României a fost învinsă de reprezentativa Greciei cu scorul de 15-9 (5-3, 5-3, 4-1, 1-2), în optimile de finală ale Campionatului European de la Belgrad, tricolorii ratând astfel calificarea în sferturile de finală ale competiției și urmând a juca pentru locurile 9-12. În urma rezultatului de duminică seară, România a ratat și o bună șansă de calificare la turneul preolimpic, însă ar mai putea ajunge acolo, dacă va ocupa locul 9 în Serbia!

Tricolorii au făcut față mai valoroșilor eleni doar zece minute, Grecia desprinzându-se de la 5-5, în sfertul al doilea. La jumătatea confruntării, grecii aveau patru goluri în plus pe tabelă, 10-6, pentru ca pe final scorul să arate 15-7. Echipa noastră a mai punctat de două ori pe final, reducând din ecart. Mihnea Gheorghe a fost cel mai bun marcator al României, cu 5 goluri. Pentru echipa antrenată de Dejan Stanojevici au mai înscris Tiberiu Negrean 2, Roland Szabo și Cosmin Radu. Au mai jucat Dragoș Stoenescu, Marius Țic (portari), Nicolae Oanță, Andrei Bușilă, Daniel Teohari, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanță, Alexandru Ghiban și Alex Popoviciu.

„Nu există dubiu legat de valoarea echipei Greciei. Noi am încercat să obținem un rezultat bun, dar după prima jumătate a meciului valoarea jucătorilor greci a ieșit la rampă. Acum trebuie să uităm acest meci și să ne gândim la următorul”, a declarat Stanojevici. „Suntem o echipă mai valoroasă. Jucătorii mei au făcut multe lucruri corect, am obținut victoria și ne-am calificat în sferturi”, a subliniat Theodoros Vlachos, selecționerul Greciei.

Rezultate complete din optimile de finală: Spania - Malta 14-3; Grecia - România 15-9; Serbia - Slovacia 10-5; Rusia - Germania 9-6; Italia - Turcia 16-2; Muntenegru - Franța 11-6; Ungaria - Georgia 14-3; Croația - Olanda 16-9. Învingătoarele din optimi își continuă disputa pentru medalii în sferturi, semifinale și finale (turneele 1-4 și 5-8, stabilite după sferturi), iar învinsele vor juca în turneul 9-16 (ulterior 9-12 și 13-16). Programul sferturilor de finală: Spania - Grecia; Serbia - Rusia; Italia - Muntenegru; Ungaria - Croația.

România va continua competiția din Serbia în turneul locurilor 9-12, pentru că în primul meci din turneul 9-16 a învins formația Maltei cu scorul de 12-7 (4-2, 5-2, 1-1, 2-2), luni dimineață. Au înscris pentru tricolori Negrean 5 goluri, Ghiban 3, C. Radu, M. Gheorghe, Bușilă și Popoviciu. Au mai jucat Țic, Oanță, Teohari, Chioveanu, Goanță și Szabo.

În semifinalele turneului 9-12, România va juca împotriva Germaniei, care a câștigat în fața Slovaciei după aruncări de departajare: 8-8 după timpul regulamentar, apoi 8-7! Meciul este programat miercuri, de la ora 11.30. Meciurile decisive pentru locurile 9-10 și 11-12 vor avea loc sâmbătă.

În joc este calificarea pentru turneul preolimpic din aprilie 2016, la care vor lua startul 12 echipe, dintre care cinci europene. Italia are asigurat un loc, fiind gazda turneului preolimpic. Celelalte patru locuri vor fi ocupate de formații europene necalificate încă. Serbia este deja calificată la JO 2016, în calitate de câștigătoare a Ligii Mondiale din 2015, iar Croația și Grecia au biletele olimpice în buzunar după clasarea de la ultimul Campionat Mondial. Campioana europeană din 2016 va obține și ea calificarea, iar dacă va fi una dintre Serbia, Croația și Grecia, biletul olimpic va fi obținut de finalistă, de ocupanta locului 3 sau de cea clasată pe locul 4! La turneul preolimpic, pe lângă Italia, mai pot merge Spania, Rusia, Muntenegru și Ungaria, însă una dintre ele se va califica grație CE 2016, astfel că va lăsa liber un loc, pentru ocupanta locului 9 la Europene! De aici și miza uriașă a partidei România - Slovacia și a finalei pentru locul 9 de la Belgrad. Primele trei clasate la acest turneu preolimpic, programat la Trieste în perioada 3-10 aprilie, se vor califica la JO de la Rio.