Naționala de rugby a debutat cu victorie în CEN 2016

Rugby / Cupa Europeană a Națiunilor 2016, etapa întâi: România - Portugalia 39-14

Sport 07 Februarie 2016 / 19:54 556 accesări
Rugbyștii români au marcat cinci eseuri și au obținut punctul bonus ofensiv după victoria contra Portugaliei

Echipa națională de rugby a României a trecut de Portugalia cu 39-14 (10-14), într-un meci jucat sâmbătă, pe Cluj Arena, în prima etapă din sezonul 2016 al Cupei Europene a Națiunilor, trecându-și în cont și punctul bonus ofensiv. În primul meci jucat după Cupa Mondială 2015, din Anglia, românii au reușit cinci eseuri și au revenit de la 7-14. Portugalia a început mai bine și a condus cu 14-10 la pauză, însă în repriza secundă „Stejarii” au înscris patru eseuri, obținând și punctul bonus ofensiv. Neozeelandezul Stephen Shennan a debutat pentru echipa României în acest meci, reușind două eseuri, dintre care unul în prima repriză. Celelalte eseuri ale echipei noastre au fost realizate de Vlad Nistor (2) și Andrei Rădoi, iar Florin Vlaicu a transformat patru eseuri, marcând și din două lovituri de pedeapsă. Pentru portughezi au marcat Duarte Diniz și Diogo Toorn, câte un eseu, ambele transformate de Nuno Guedes.

Partida cu Portugalia a însemnat prima selecție în tricoul „Stejarilor” și pentru Silviu Vasiliu, Alexandru Pălîi și Ovidiu Melniciuc. În celelalte meciuri ale grupei, Georgia a învins Germania cu 59-7, iar Rusia a dispus de Spania cu 22-20. În următorul meci, programat sâmbăta viitoare, „Stejarii” vor întâlni Spania, la Madrid.

Au evoluat pentru România: 1. Constantin Pristaviță, 2. Andrei Rădoi, 3. Alexandru Țăruș - 4. Johan Van Heerden, 5. Valentin Popîrlan - 6. Viorel Lucaci, 7. Vlad Nistor, 8. Stelian Burcea - 9. Valentin Calafeteanu, 10. Florin Vlaicu - 11. Stephen Shennan, 12. Florin Ioniță, 13. Paula Kinikinilau, 14. Mădălin Lemnaru - 15. Cătălin Fercu (rezerve: 16. Eugen Căpățînă, 17. Mihai Dico, 18. Silviu Vasiliu, 19. Marius Antonescu, 20. Andrei Gorcioaia, 21. Alexandru Pălîi, 22. Ovidiu Melniciuc, 23. Ionuț Botezatu).

În alte meciuri din prima etapă a CEN 2016, Georgia a surclasat Germania cu 59-7, iar Rusia a dispus cu 22-20 de Spania. Programul în continuare al României: Spania - România (Madrid, 13 februarie); România - Rusia (Iași, 27 februarie); România - Germania (Iași, 12 martie); Georgia - România (Tbilisi, 19 martie).