Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Rusiei

01 Mai 2016 / 18:35 372 accesări

Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Rusiei, de la Soci, și este lider în clasamentul general după patru curse disputate din 2016, cu punctaj maxim. Lewis Hamilton (Mercedes) și Kimi Raikkonen (Ferrari) au completat podiumul.

Plecat din pole position pentru a 24-a oară în carieră, Nico Rosberg (Mercedes) a controlat autoritar Marele Premiu de Formula 1 al Rusiei, disputat la Soci. Pilotul german a fost cronometrat cu timpul de 1 h 32 min. 41 secunde și 997 de miimi. Nico Rosberg a fost cel mai rapid pilot de pe circuit și singurul care a coborât sub un minut şi 40 de secunde pe tur. Pilotul german a fost cronometrat cu 1 minut, 39 secunde și 616 miimi în turul 52. Mai mult, este a șaptea cursă consecutivă câștigată de pilotul de la Mercedes și a patra din acest sezon din tot atâtea disputate.

Kimi Raikkonen a luat un start foarte bun și a urcat până pe locul 2, după primul tur. Pilotul finlandez de la Ferrari nu a rezistat pe poziția secundă câteva tururi, fiind depășit de Lewis Hamilton (Mercedes) și Valtteri Bottas (Williams).

Pilotul de la Williams nu a reușit să-și conserve locul trei până la final și a fost întrecut de Kimi Raikkonen. Finlandezul de la Ferrari a încheiat pe locul 3, la 31 de secunde și 998 miimi față de Nico Rosberg, în timp ce Hamilton a terminat pe poziția secundă, la peste 25 de secunde în spatele liderului, după ce a luat startul de pe locul 10.

Valtteri Bottas (Williams) a fost pe locul 4, Felipe Massa (Williams) pe 5, Fernando Alonso (McLaren Honda) pe 6, Kevin Magnussen (Renault) pe 7, Romain Grosjean (Haas Ferrari) pe 8, Sergio Perez (Force India) pe 9 și Jenson Button (McLaren Honda) pe 10.

Ghinionistul acestui week-end a fost Sebastian Vettel. Pilotul german de la Ferrari a fost retrogradat pe grilă până pe locul 7, după ce a schimbat cutia de viteze, iar în cursă a fost nevoit să abandoneze din primul tur. Vettel a fost lovit de rusul Kvyat.

Lider în clasamentul general este Nico Rosberg, cu 100 de puncte, urmat de Lewis Hamiton, cu 57 și Kimi Raikkonen, cu 43.

Următoare cursă va fi Marele Premiu al Spaniei, care se va disputa pe 15 mai.