Patru tenismene tricolore în turul al doilea la Wimbledon

Start bun la All England Club

Sport 04 Iulie 2017 / 16:55 819 accesări
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund la Wimbledon

După victoriile obținute luni de Simona Halep, Ana Bogdan și Irina Begu, marți au evoluat în primul tur la simplu în turneul de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului, Sorana Cîrstea și Monica Niculescu. Dacă Sorana Cîrstea (locul 62 WTA) a trecut de Kiki Bertens (Olanda, 24 WTA), cu scorul de 7-6 (7/4), 7-5, după o oră și 47 de minute de joc, Monica Niculescu (51 WTA) a cedat în duelul cu Magdalena Rybarikova (Slovacia, 85 WTA), scor 4-6, 1-6, după o oră și 19 minute de joc. Cîrstea a revenit în primul set al confruntării cu Bertens de la scorul de 2-5, producând o frumoasă surpriză, și se alătură astfel în turul al doilea celorlalte trei tenismene tricolore învingătoare în runda inaugurală a turneului găzduit de terenurile de la All England Club din Londra. Prezența în turul secund este recompensată cu 70 de puncte WTA și un cec în valoare de 57.000 de lire sterline, iar cea din primul tur, cu 10 puncte WTA și 35.000 de lire sterline.

Luni, Halep (2 WTA) a dispus de Marina Erakovic (Noua Zeelandă, 129 WTA, jucătoare venită din calificări), scor 6-4, 6-1, Ana Bogdan (115 WTA), calificată în premieră în turul al doilea, a reușit marea surpriză, eliminând-o pe Ying-Ying Duan (China, 62 WTA), scor 6-4, 6-2, iar Irina Begu (64 WTA) a învins-o pe Naomi Broady (Marea Britanie, 109 WTA), scor 6-4, 6-2.

Adversarele româncelor în turul secund sunt următoarele: Halep - Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 96 WTA), Ana Bogdan - Caroline Garcia (Franţa, 22 WTA), Begu - Ana Konjuh (Croaţia, 29 WTA) și Cîrstea - Bethanie Mattek-Sands (SUA, 103 WTA).

Turneul de la Wimbledon este programat în perioada 3-16 iulie și dotat cu premii totale în valoare de 31,6 milioane de lire sterline.

Halep a coborât pe locul 2 în clasamentul „Race to Singapore”

Simona Halep o va înfrunta pe Marina Erakovic în primul tur al turneului de la Wimbledon