Polonia, prima calificată în sferturile Campionatului European

Fotbal / EURO 2016, optimi de finală: ELVEȚIA - POLONIA 1-1, 4-5 la loviturile de departajare

Sport 25 Iunie 2016 / 18:49 706 accesări
Xherdan Shaqiri a marcat un gol de toată frumuseţea pentru Elveţia, dar în sferturi s-a calificat Polonia

Primul duel din optimile de finală de la EURO 2016, disputat sâmbătă după amiază la St. Etienne, între Elveția şi Polonia, a consemnat calificarea formaţiei poloneze în sferturile turneului final al Campionatului European de fotbal din Franța. După un meci atractiv, au fost necesare loviturile de departajare pentru stabilirea echipei calificate, elveţienii irosind un penalty, în timp ce polonezii au fructificat toate loviturile de la punctul cu var.

Polonezii ar fi putut deschide scorul chiar în secunda 30 a meciului, însă Milik a trimis mingea peste poartă de la marginea careului mare. Acelaşi Milik a reluat cu capul balonul în braţele lui Sommer, în minutul 6, din interiorul careului, iar elveţienii au echilibrat, uşor-uşor, disputa, după ce au scăpat fără gol în startul partidei. Tot Milik a mai ratat o ocazie în minutul 33, după care elveţienii au ameninţat poarta lui Fabiański în urma a două lovituri de la colţul terenului, prin Fabian Shär, în minutul 35, şi Djourou, în minutul 39. Al doilea corner i-a costat scump pe elveţieni, polonezii marcând în acelaşi minut prin Błaszczykowski, în urma unui contraatac purtat de Grosicki.

După pauză, elveţienii s-au aruncat în atac încă din primul minut şi au ameninţat poarta adversă, iar Shaqiri nu l-a putut învinge pe Fabiański, în minutul 51, cu un şut de la aproximativ 17 metri. Polonezii au replicat prin autorul golului, Błaszczykowski, în minutul 53, dar Sommer a fost la post. Spiritele s-au încins în minutul 55, după intervenţia dură a lui Fabian Shär asupra lui Robert Lewandowski, dar cele două echipe şi-au văzut în continuare de joc. Polonia a aşteptat încă un contraatac, în timp ce Elveţia a ameninţat mai mult poarta adversă. Ricardo Rodríguez l-a întins serios pe Fabiański, în minutul 73, portarul polonez respingând de la vinclu balonul şutat din lovitură liberă de fundaşul elveţian. Bara transversală l-a salvat pe Fabiański în minutul 78, la şutul lui Seferović, iar eforturile elveţienilor au fost răsplătite cu euro-golul lui Shaqiri, din minutul 82, care a reluat spectaculos, din foarfecă laterală, mingea fiind trimisă la rădăcina barei, fără nicio şansă de a fi respinsă. A fost primul gol primit de Polonia la acest turneu final.

În prelungiri, în minutul 113, Derdiyok putea da lovitura decisivă, dar Fabiański a intervenit salvator, păstrând rezultatul de 1-1 şi prima echipă calificată în sferturile de finală la EURO 2016 a fost decisă în urma executării loviturilor de departajare.

Evoluţia scorului la loviturile de departajare - Elveţia - Polonia: 1-0 Lichtsteiner, 1-1 Lewandowski, 1-1 G. Xhaka - ratare, şut pe lângă poartă, 1-2 Milik, 2-2 Shaqiri, 2-3 Glik, 3-3 F. Shär, 3-4 Błaszczykowski, 4-4 R. Rodríguez, 4-5 Krychowiak.

Au evoluat - ELVEȚIA (selecționer Vladimir Petković): Sommer - Lichtsteiner (cpt.), F. Shär, Djourou, R. Rodríguez - Behrami (77 G. Fernandes), G. Xhaka - Shaqiri, Džemaili (58 Embolo), Mehmedi (70 Derdiyok) - Seferović; POLONIA (selecționer Adam Nawałka): Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (101 Jodłowiec), Grosicki (104 Peszko) - Milik, Lewandowski (cpt.). Cartonaşe galbene: F. Shär, Djourou / Jędrzejczyk, Pazdan. Partida a fost arbitrată la centru de englezul Mark Clattenburg.

Tot sâmbătă se vor mai disputa două meciuri din optimile EURO 2016 - ora 19.00 (în direct la Dolce Sport 1): ȚARA GALILOR (Locul 1Grupa B) - IRLANDA DE NORD (Locul 3 Grupa C); ora 22.00 (în direct la Pro TV şi Dolce Sport 1): CROAŢIA (Locul 1 Grupa D) - PORTUGALIA (Locul 3 Grupa F).