Portugalia e prima semifinalistă de la EURO 2016

Fotbal / EURO 2016, sferturi de finală: POLONIA - PORTUGALIA 1-1, 3-5 la lovituri de departajare

Sport 01 Iulie 2016 / 01:08 782 accesări
Pepe, Jose Fonte şi Cristiano Ronaldo sărbătoresc calificarea Portugaliei în semifinalele EURO 2016

Joi seară, la turneul final al Campionatului European de fotbal din Franța, a avut loc prima partidă contând pentru faza sferturilor de finală. Prima semifinalistă a competiţiei este Portugalia, care a eliminat Polonia după executarea loviturilor de departajare, scor 5-3. La finalul a 120 de minute, rezultatul a fost egal, 1-1. Portugalia va întâlni în semifinala de miercuri 6 iulie, programată de la ora 22.00, la Lyon, învingătoarea dintre Ţara Galilor şi Belgia, meci care va avea loc vineri, de la ora 22.00, la Lille.

Practic, meciul de pe Stade Vélodrome din Marseille a început de la 1-0 pentru Polonia! Era doar minutul 1 şi 40 de secunde când, la primul atac mai hotărât al polonezilor, Grosicki a pătruns în careu pe stânga, a centrat şi Lewandowski a marcat primul său gol la EURO 2016 şi al doilea cel mai rapid din istoria turneelor finale, după cel reuşit de rusul Dmitri Kirichenko în meciul cu Grecia de acum 12 ani (minutul 1:07). Mijlocul dirijat de Krychowiak a controlat bine centrul terenului şi lusitanii nu s-au putut apropia periculos de careul advers. După minutul 25 însă, Portugalia a devenit mult mai insistentă şi a restabilit egalitatea în minutul 33, când puştiul cumpărat recent de Bayern cu 40 de milioane de euro, Renato Sanches, a prins un stâng sănătos de la marginea careului şi Fabiański n-a mai ajuns la mingea uşor deviată de Krychowiak: 1-1.

La 18 ani şi 317 zile, Renato a devenit al treilea cel mai tânăr marcator din istoria Europenelor, în meciul în care a fost cel mai tânăr fotbalist care a jucat titular la EURO 2016, dar şi cel mai tânăr titular pentru naţionala Portugaliei la un turneu final major! De asemenea, rar s-a întâmplat la meciurile din fazele superioare ale turneelor finale să se înscrie două sau mai multe goluri în primele 45 de minute: doar la 7 din 44!

În repriza secundă, Polonia a făcut pasul înapoi şi Portugalia nu s-a lăsat invitată prea mult să atace. Ronaldo a fost din nou campionul ratărilor, cea din minutul 86 fiind monumentală: luft în poziţie de 1 la 1 cu Fabiański! Scorul s-a menţinut egal şi au urmat prelungirile, în care nimeni nu a riscat prea mult, chiar dacă ambele echipe şi-au încercat norocul, în general cu şuturi de la distanţă. Singurul eveniment notabil din prelungiri a fost pătrunderea pe gazon a unui fan portughez, care a vrut să schimbe o pasă cu idolul său, CR7, dar a fost rapid placat de oamenii de ordine!

La 1-1 după 120 de minute de joc, formaţia calificată mai departe a fost stabilită după executarea loviturilor de departajare. Lusitanii au tras fără greşeală (au înscris, în ordine, Cristiano Ronaldo, Renato Sanches, João Moutinho, Nani şi Quaresma), iar portarul Rui Patrício a respins şutul lui Błaszczykowski, la 4-3 pentru Portugalia (marcaseră până atunci Lewandowski, Milik şi Glik). Cu scorul general de 6-4, Portugalia s-a calificat pentru a patra oară în semfinalele unui Campionat European, la ultimele cinci turnee finale!

Au evoluat formațiile:

POLONIA (selecționer Adam Nawałka): Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (98 Jodłowiec), Grosicki (82 Kapustka) - Milik, Lewandowski

PORTUGALIA (selecționer Fernando Santos): Rui Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Eliseu) - William Carvalho (96 Danilo) - João Mário (80 Quaresma), Renato Sanches, Adrien Silva (73 João Moutinho) - Cristiano Ronaldo, Nani

Cartonaşe galbene: Jędrzejczyk (42 - suspendat pentru meciul următor), Glik (66), Kapustka (89) / Adrien Silva (70), William Carvalho (90+2).

Meciul a fost condus la centru de Felix Brych (Germania).