Primul meci amical pentru Axiopolis Cernavodă

Fotbal / Liga a 3-a

Sport 24 Iulie 2017 / 14:33 461 accesări
Axiopolis Cernavodă a terminat la egalitate partida amicală cu CS Năvodari

Cu cinci săptămâni înainte de 26 august, când este programat startul noii ediții din Liga a 3-a la fotbal, echipa Axiopolis Sport Cernavodă a susținut primul meci de verificare din inter-sezon. Adversara echipei antrenate de Ionel Melenco a fost CS Năvodari, formație din Liga a IV-a, iar partida jucată la Cernavodă s-a încheiat la egalitate, scorul final fiind 2-2 (2-1). Gazdele au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Husein (minutul 5) și Rusu (minutul 30), însă oaspeții au obținut remiza grație reușitelor lui Bolat (minutul 45) și Butoi (minutul 55).

Au evoluat pentru Axiopolis: Puia (65 Nanu) - G. Rusu, I. Gheorghe (65 C. V. Hristu), Andreescu, L. Gheorghe - E. Abibula (46 M. Al. Hristu), C. Crețu (65 Zugravu) - Mihalache (65 Ad. Cristea), Al. Vieru (46 Beșleagă), Vlăescu (65 E. Abibula) - Husein (65 Moise).

Nu a putut juca fundașul Daniel Zaharia, plecat din localitate cu probleme de serviciu. Zugravu a fost reprimit în lot, portarul G. Celnicu a plecat la muncă, în străinătate, iar atacantul Dogaru, care deocamdată a refuzat să semneze un act adițional la contractul cu clubul, a fost trimis la echipa a doua. Pentru Axiopolis Sport II Cernavodă, care tocmai a promovat în Liga a V-a, au mai evoluat la amicalul de sâmbătă, cu CS Medgidia (scor 1-4), Dumitrescu și Sasu. Miercuri, satelitul pregătit de Tudor Pantaze câștigase cu 3-1 amicalul cu Știința Poarta Albă.

Până la primul meci oficial al sezonului, cel din 9 august, contând pentru primul tur din faza națională a Cupei României, Axiopolis va mai susține și alte jocuri de verificare: cu FC Viitorul II (26 iulie, la Cernavodă), cu CS Năvodari (29 iulie, la Năvodari), cu Agricola Borcea (2 august) și cu FC Viitorul II (5 august, la Ovidiu).

Axiopolis vrea să mai transfere un fundaș central și un atacant, după ce trei jucători vizați, Alexandru Muscă (atacant), Radu Stoica (mijlocaș) și Cosmin Ionică (atacant), au semnat cu alte echipe, iar fundașul central Iulian Răvoiu a decis să rămână la SSC Farul Constanța.