Radwanska a învins-o pe Muguruza în grupa albă de la Turneul Campioanelor

26 Octombrie 2016 / 20:27 1636 accesări
Agnieszka Radwanska

Jucătoarea poloneză de tenis Agnieszka Radwanska, ocupanta locului 3 WTA, a învins-o, miercuri, pe Garbine Muguruza (Spania, 6 WTA), scor, 7-6 (1), 6-3, în grupa albă a Turneului Campioanelor de la Singapore, disputat în sală.

Partida a durat o oră şi 38 de minute. Primul set a fost echilibrat, iar cele două jucătoare şi-au pierdut serviciul de câte trei ori şi au ajuns la tie-break, unde Radwasnka s-a impus categoric, la 1. Sportiva din Polonia s-a văzut condusă cu 2-0 în actul secund, după break-ul reuşit de Muguruza, însă a recuperat deficitul, după care s-a mai impus în alte două game-uri pe serviciul adversarei, adjudecându-şi setul şi, implicit, partida.

Acest succes îi aduce sportivei din Polonia 153.000 de dolari, bani acordaţi pentru fiecare victorie obţinută în grupe la Turneul Campioanelor, pe lângă 151.000 de dolari, cât primeşte fiecare jucătoare ajunsă în această fază a competiţiei.

În urma acestui rezultat, bilanţul confruntărilor directe a devenit 4-4. Precedenta partidă a fost câştigată tot de Agnieszka Radwanska, la Turneul Campioanelor din 2015.

Agnieszka Radwanska, deţinătoarea trofeului, obţine astfel primul succes la ediţia din acest an, după ce în prima rundă a cedat în faţa rusoaicei Svetlana Kuznetsova (9 WTA)

Tot miercuri, în grupa albă a Turneului Campioanelor, Svetlana Kuznetsova a învins-o, în trei seturi, pe Karolina Pliskova (Cehia, 5 WTA).