Răzvan Grecu merge la Campionatul Mondial de juniori 1

CN de atletism în sală - etapa 1 la juniori 2 și 3

Sport 08 Februarie 2016 / 19:14 1612 accesări
Răzvan Grecu a stabilit un nou record personal în proba de triplusalt

La sfârșitul săptămânii trecute, la București, a avut loc prima etapă din cadrul Campionatului Național de atletism în sală pentru juniori 2 și 3, competiție la care unul dintre sportivii constănțeni a reușit o performanță spectaculoasă. Legitimat la CSȘ 1 Constanța și CS Farul, Răzvan Grecu s-a impus în proba de triplusalt cu o săritură care a măsurat 15,63 metri, la aproape un metru distanță de următorul clasat. Sportivul pregătit de Daniel Cojocaru, aflat în ultimul an la juniori 2, a îndeplinit astfel baremul de participare la Campionatul Mondial de juniori 1, care va avea loc în perioada 19-24 iulie, la Kazan (Rusia). Atletul în vârstă de 17 ani, care anul trecut trecut a cucerit medalia de argint la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Tbilisi (Georgia), a stabilit și un nou record personal.

În aceeași probă, Florin Vișan (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Carmen Botea) s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului. Tot la triplusalt, Stere Siangă (CS Farul, antrenor Eveline Lisenco) a încheiat pe locul 7 în competiția de juniori 2, dar s-a clasat pe locul 1 la juniori 3. Atletul constănțean a confirmat și în proba de lungime de la juniori 3, unde s-a clasat pe primul loc. Seria clasărilor pe podium a fost completată de Ioana Manoliu (CS Farul, antrenor Carmen Botea), care a obținut locul secund atât în proba de triplusalt, cât și în cea de lungime, la juniori 2.

Rezultate bune au mai reușit Nicoleta Pușcuță (LPS „Nicolae Rotaru” și CS Farul, antrenor Cătălin Ganera), care a ocupat locul 4 în probele de 60 mg și 400 m, și Marian Petre (CS Farul, antrenor Alin Larion), care a terminat pe locul 5 în probele de 60 mg și lungime.