Real revine după pauză la Munchen

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manșa tur

Sport 12 Aprilie 2017 / 23:43 791 accesări

AS Monaco a demonstrat, miercuri seară, că eliminarea lui Manchester City în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal nu a fost întâmplătoare. Echipa franceză a câştigat la Dortmund, în manșa tur a sferturilor de finală, 3-2 cu Borussia, şi are prima şansă în lupta pentru calificarea în semifinalele competiţiei. Tot miercuri seară, la Munchen, Bayern a ratat un penalty în prelungirile primei reprize, prin Vidal, care a deschis scorul în minutul 25, iar Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea imediat după pauză şi a adus victoria în tabăra „galacticilor” în minutul 77. Bayern a jucat cu un om mai puţin din minutul 61, după eliminarea lui Javi Martínez. La Madrid, Atletico s-a impus în stil italian în duelul cu Leicester City, dar returul din Anglia nu va fi unul uşor pentru trupa lui Diego Simeone.

Rezultatele partidelor disputate miercuri seară: Borussia Dortmund - AS Monaco 2-3 (O. Dembélé 57, Kagawa 84 / Mbappé 19, 79, S. Bender 35-autogol), Bayern Munchen - Real Madrid 1-2 (Vidal 25 / Cr. Ronaldo 47, 77) și Atletico Madrid - Leicester City 1-0 (Griezmann 28-pen.).

Returul întâlnirilor Real - Bayern şi Leicester - Atletico este programat marţi, 18 aprilie.

Marți seară a avut loc şi meciul dintre Juventus Torino și FC Barcelona, scor 3-0 (Dybala 7, 22, Chiellini 55). Returul dintre Barcelona şi Juventus este programat miercuri, 19 aprilie, când se va desfăşura şi manşa retur a duelului Monaco - Dortmund.