Remize identice în Grupa B a Cupei Confederațiilor la fotbal

Sport 23 Iunie 2017 / 20:37 502 accesări
Alexis Sanchez (echipament roșu) a devenit golgeterul all-time al naționalei chiliene, cu 38 de goluri

Germania și Chile au terminat la egalitate, 1-1, joi seară, la Kazan, într-un meci din Grupa B a Cupei Confederațiilor la fotbal, competiție găzduită de Rusia. Chile a deschis rapid scorul, prin Alexis Sanchez, în minutul 6, iar Nationalmannschaft a egalat pe finalul primei reprize, prin Lars Stindl (minutul 41). Acest egal face ca toate cele patru echipe din grupă să păstreze șanse de calificare în semifinale înaintea ultimei etape.

Cu golul din poarta Germaniei, vedeta lui Arsenal a devenit golgeterul all-time al naționalei chiliene, cu 38 de goluri. Alexis a marcat, totodată, și golul cu numărul 400 din istoria Cupei Confederațiilor. Interesant este că la Kazan s-au întâlnit cea mai tânără echipă a competiției din Rusia (medie de vârstă 24 ani și 4 luni) și Chile, cea mai vârstnică echipă a turneului (29 ani și o lună).

Tot 1-1 s-a terminat și al doilea meci de joi, Camerun - Australia, de la Sankt Petersburg. Campioana Africii a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin André-Frank Zambo Anguissa (minutul 45+1), dar australienii au egalat după pauză prin Mark Milligan (minutul 60, din penalty). Lovitura de la 11 metri a fost acordată în urma arbitrajului video.

În clasament, Chile și Germania au câte 4 puncte, iar celelalte formații au ajuns la cota 1. Programul ultimei etape (duminică, ora 18.00): Germania - Camerun, la Soci, și Chile - Australia, la Moscova.

În Grupa A, Portugalia și Mexic au acumulat câte 4 puncte, în timp ce Rusia are 3 puncte. Sâmbătă, în ultimele meciuri, Portugalia va întâlni Noua Zeelandă, la Sankt Petersburg, iar Rusia va juca împotriva Mexicului, la Kazan. Ambele partide se joacă de la ora 18.00.

A zecea ediție a Cupei Confederațiilor este găzduită de Rusia în perioada 17 iunie - 2 iulie. Participă Rusia (gazda Campionatului Mondial de anul viitor), Germania (campioana mondială en titre), Portugalia (campioana Europei), Chile (campioana Americii de Sud), Australia (campioana Asiei), Camerun (campioana Africii), Mexicul (campioana CONCACAF) și Noua Zeelandă (campioana Oceaniei), împărțite în două grupe. Primele două clasate se vor califica în semifinale (28 și 29 iunie), finalele fiind programate pe 2 iulie. Se joacă la Moscova (Otkrîtie Arena), la Sankt Petersburg (stadionul Krestovski), Kazan (Kazan Arena) și Soci (stadionul Fișt).