Revenire spectaculoasă, Halep trece în semifinale la Roland Garros

Meci interzis cardiacilor în sferturile de finală la Paris

Sport 07 Iunie 2017 / 17:20 1220 accesări
Simona Halep s-a calificat în semifinalele celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului

Calificată pentru a doua oară în carieră în sferturile de finală de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, dotat cu premii în valoare totală de 16.700.000 de euro, tenismena constănțeană Simona Halep, locul 4 WTA și favorită numărul 3, a înfruntat-o miercuri, pentru un loc în semifinale, pe Elina Svitolina (Ucraina, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5). Partida a început dezastruos pentru Halep, care a cedat primele cinci game-uri, dar de la 0-5 scorul a devenit 3-5. Însă revenirea Simonei nu a continuat și Svitolina și-a adjudecat setul cu 6-3. Al doilea set a început cu un break reușit de Svitolina și cu un prim game obținut de Simona la 0-2, după care scorul a devenit 5-1 pentru adversara tenismenei noastre, moment în care totul părea pierdut, Svitolina având și o minge de set și meci. A urmat o revenire spectaculoasă a lui Halep, cu cinci game-uri câștigate consecutiv, și cu un tie-break adjudecat de Simona cu 8-6, după ce Svitolina a avut 4-2. Cu un moral excelent după ce a restabilit egalitatea la seturi, Halep a spulberat-o pe Svitolina în decisiv, obținând calificarea în semifinalele turneului de la Paris.

Halep câștigă cu 3-6, 7-6 (8/6), 6-0, după două ore și șase minute de joc și continuă lupta pentru câștigarea trofeului.

Simona reușește astfel revanșa pentru înfrângerea din finala turneului de la Roma, când Svitolina s-a impus cu 4-6, 7-5, 6-1, iar în semifinalele turneului din capitala Franței tenismena constănțeană o va întâlni pe Karolina Pliskova (Cehia, locul 3 WTA).

Prin prezența în penultimul act la Paris, Halep și-a asigurat un cec în valoare de 530.000 euro și 780 de puncte WTA.

Halep își trece în palmares a patra semifinală într-un turneu de Grand Slam, după Roland Garros și Wimbledon, ambele în 2014, și US Open, în 2015.