Rezultate bune pentru sportivii de la CS Farul

Sport 15 Februarie 2016 / 18:21 910 accesări
Cristi Nicușor Boboc s-a clasat pe locul secund la triplusalt, cu o performanță peste așteptări

La finalul săptămânii trecute, la București, a avut loc a doua etapă din cadrul Campionatului Național de atletism în sală pentru seniori, tineret și juniori I, competiție la care sportivii de la CS Farul au obținut rezultate bune. La triplusalt masculin, Cristi Nicușor Boboc (antrenor Daniel Cojocaru) s-a clasat pe locul secund, devansându-l pe mult mai experimentatul Adrian Dăianu (antrenor Daniel Cojocaru), cu o performanță bună, 16,24 metri. În plus, Boboc a câștigat proba la tineret, în timp ce Florin Alexandru Vișan (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Carmen Botea) a ocupat ultima treaptă a podiumului la juniori. În întrecerea feminină de triplusalt s-a impus Cristina Toma (antrenor Vali Ionescu), urmată de Andreea Lefcenco (antrenor Cecilia Gevat), care a fost prima la tineret. Veteranul Cornel Bănănău (antrenor Anca Heltne) a câștigat proba de 60 metri garduri, în care Cristian Nedelcu (antrenori Cecilia Gevat şi Alin Larion) s-a clasat pe primul loc la juniori. La lungime masculin, Ionuț Grecu (antrenor Bogdan Tudor) a încheiat pe locul al treilea la seniori, dar a câștigat la tineret, în timp ce, la lungime feminin, Andreea Lefcenco (antrenor Cecilia Gevat) a terminat pe poziția secundă atât la seniori, cât și la tineret. Performerul etapei a fost Cristian Radu (antrenor Robertino Tănase), care a câștigat proba de 400 metri atât la seniori, cât și al tineret.

TITLU NAȚIONAL PENTRU JUNIOARELE 3 LA TENIS DE MASĂ

În weekend-ul trecut, la Buzău, au avut loc Campionatele Naționale de juniori 3 pe echipe la tenis de masă, competiție în care CS Farul 1 a reușit să câștige titlul național la feminin. Astfel, Elena Zaharia, Andreea Grigore și Vladia Nițu, antrenate de Viorel Filimon și Liliana Sebe, s-au clasat pe prima poziție, după trei victorii în grupa principală: 4-1 cu CSM Romgaz Mediaș, 4-2 cu CSM Arad și 4-1 cu CSȘ Tg. Mureș. În întrecerea băieților, cel mai bun rezultat pentru sportivii constănțeni, locul 5, a fost obținut de CS Farul 1, în formula Daniel Manu, Emir Culpedin și Alexandru Amzu.

REPETIȚIE PENTRU CAMPIONATELE EUROPENE

La finalul săptămânii trecute, două sportive de la CS Farul au luat startul la etapa de Cupă Mondială de floretă pentru junioare, care a avut loc la Vrsac (Serbia). Proaspătă campioană națională în întrecerea cadetelor, Raluca Văcărașu s-a clasat pe locul 32, în timp ce Raluca Drăghici a terminat pe 62. Cele două sportive pregătite de Mihaela Ion au făcut astfel o ultimă verificare înaintea Campionatelor Europene de floretă pentru cadete, care vor avea loc în perioada 29 februarie - 6 martie, la Novi Sad (Serbia).