Richard Gasquet, favorit 13 la US Open, a fost eliminat încă din primul tur

29 August 2016 / 21:22 328 accesări

Tenismenul francez Richard Gasquet, cap de serie numărul 13 la US Open, a fost eliminat luni încă din primul tur al competiţiei de la New York, de către britanicul Kyle Edmund, scor 2-6, 2-6, 3-6.

Meciul a durat doar o oră şi 40 de minute, iar Gasquet a părut că nu se află într-o condiţie fizică bună. Francezul a servit 3 aşi şi a comis 3 duble greşeli, iar procentajele la serviciu nu au depăşit 65%. Gasquet a avut probleme uriaşe să facă puncte la retur, concretizând singura şansă de break avută.

Statistica mingilor direct câştigătoare este în favoarea lui Edmund într-o proporţie zdrobitoare, 40-13. Mai mult, britanicul a comis mai puţine erori neforţate, 16, faţă de cele 22 ale francezului.

Richard Gasquet (30 de ani) ocupă locul 15 în clasamentul mondial şi avea de apărat sfertul de finală din 2015 la US Open.

Kyle Edmund (21 de ani) va juca în turul doi împotriva învingătorului din partida Lukas Lacko (Slovacia, 99 ATP) - Ernesto Escobedo (SUA, 201 ATP).