România, calificare de vis în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

Sport 16 Decembrie 2015 / 23:38 2724 accesări

Miercuri seară, în Danemarca, la Herning, naţionala feminină de handbal a României a obţinut o superbă victorie în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, învingând, cu scorul de 31-30, după prelungiri, reprezentativa țării gazdă. A fost o partidă interzisă cardiacilor, cu o aruncare de la 7 metri ratată de Cristina Neagu, în minutul 60, la scorul de 27-27, după ce la pauză am condus cu 13-10. În prelungiri, handbalistele tricolore au marcat golul victoriei la ultimul atac şi au sărbătorit cu o horă a bucuriei marea victorie.

După ce au trecut de deţinătoarea titlului, Brazilia, în optimile de finală, handbalistele dirijate de pe margine de Tomas Ryde şi Costică Buceschi au mai făcut o “victimă de lux”, eliminând Danemarca, iar prezenţa în penultimul act al competiţiei mondiale reprezintă o performanţă de răsunet pentru fetele noastre. În semifinale, România va înfrunta vineri seară, de la ora 21.45, Norvegia. Tot vineri, dar de la ora 19.00, în cealaltă semifinală, se vor întâlni Olanda şi Polonia.

DRAMATISM PÂNĂ ÎN ULTIMA SECUNDĂ

Cine nu a văzut încleştarea dintre România şi Danemarca are ce regreta. Golul marcat de Ada Nechita în ultima secundă de joc, în a doua repriză a prelungirilor, a spulberat speranţele gazdelor, care au condus pe tabela de marcaj o singură dată, la începutul prelungirilor. Echipa noastră a început decisă duelul din sferturi şi s-a aflat în avantaj în prima repriză, însă danezele au revenit de fiecare dată şi au egalat. În finalul primei reprize, România s-a desprins la 13-10, dar începutul părţii a doua a jocului a fost favorabil adversarelor, care au egalat. A urmat încăo desprindere la trei goluri pentru formaţia noastră, 16-13, şi cursa de urmărire a Danemarcei a reînceput. În ultimele cinci minute, după 24-24, s-a mers cap la cap, iar ultimul minut a fost dramatic. Neagu a înscris de la 7 metri pentru 27-26, Paula Ungureanu, în zi mare în poartă, a salvat un 7 metri, însă danezele au egalat tot din 7 metri. A urmat ratarea Cristinei Neagu, din ultima secundă, de la 7 metri, dar în prelungiri handbalistele tricolore au demonstrat tărie de caracter şi au dat lovitura de graţie atunci când nimic nu se mai putea întâmpla.

„Sunt extrem de fericită. Am ratat acel şapte metri, care putea însemna ratarea calificării. Le mulţumesc din suflet acestor fete minunate. Sunt mândră de această echipă. Să le fie ruşine celor care ne-au criticat”, a declarat MVP-ul partidei, Cristina Neagu, autoare a 15 goluri, la Dolce Sport, la finalul partidei de miercuri seară. Celelalte goluri ale echipei noastre au fost reuşite de Brădeanu 5, Nechita 4, Manea 3, Buceschi 3 şi Ardean-Elisei 1.

România continuă lupta pentru medalii la Campionatul Mondial, iar visul unei finale pentru titlul mondial, după zece ani, este foarte aproape de a deveni realitate.

Rezultatele înregistrate miercuri seară, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca: Franța - Olanda 25-28 (12-15), Rusia - Polonia 20-21 (9-11), Norvegia - Muntenegru 26-25 (13-11) și Danemarca - ROMÂNIA 30-31 (28-29, 27-27, 10-13) - după prelungiri.