România, fără medalie olimpică la gimnastică după 44 de ani

La Jocurile Olimpice de vară de la Rio

Sport 16 August 2016 / 17:26 628 accesări
Cătălina Ponor a ratat șansa de a cuceri a șasea medalie olimpică din carieră (sursa foto: Facebook)

Triplă campioană olimpică la Atena și medaliată cu argint și bronz la Londra, gimnasta constănțeană Cătălina Ponor, sportivă legitimată la CS Farul, nu a reușit să urce pe podium la Jocurile Olimpice de la Rio, unde a încheiat doar pe locul 7 în finala de la bârnă. Revenită după trei ani de pauză, gimnasta constănțeană nu a rezistat presiunii și a avut un exercițiu marcat de ezitări, care i-a adus nota 14.000. Extrem de afectată, sportiva în vârstă de 29 de ani a mărturisit că evoluţia ei a fost influențată de emoţii şi de presiunea aşteptărilor pentru o medalie. „A fost greu. Am încercat să lupt, să reprezint România cât am putut de bine. Din păcate, au fost multe emoţii, multe mesaje negative, care m-au atins. Ştiam că este presiune mare pe mine, nu m-am gândit la medalie, doar să-mi fac exerciţiul. Din păcate, nu am reuşit o performanţă. Am dat undă verde acelor mesaje negative şi gânduri negative îndreptate către mine de acele persoane care nu şi-au dorit ca eu să fiu aici. Campioană olimpică sunt, şi nu o dată, de trei ori. Nu am absolut nimic de pierdut. Mi-am jucat şansa până la capăt. Dar n-a fost să fie. Am îmbrăţişat-o îndelung pe olandeza Wevers, câştigătoarea, pentru că mi-a spus că eu am fost exemplul ei în 2004. Şi tocmai de aceasta a ajuns aici, pentru că şi-a dorit să ajungă ca mine. Iar eu nu sunt o persoană care să ţină ură, să doresc răul cuiva. De aceea mi-am dorit să-şi facă exerciţiul cum trebuie. Ea a avut un respect foarte mare pentru mine, iar eu o felicit că a reuşit să mă ajungă şi să devină campioană olimpică la bârnă”, a spus Ponor, după încheierea finalei, la TVR 1. Gimnasta constănțeană a anunțat că nu intenționează să renunțe la activitatea competițională: „Important este că sunt sănătoasă. Nu mi-am pus deloc problema retragerii, vreau să mă duc la Europenele de la Cluj, mai am de luptat!”.

Din păcate, nici Marian Drăgulescu nu a reușit să câștige o medalie, veteranul în vârstă de 36 de ani încheind pe locul 4 în finala de la sărituri. Triplu medaliat olimpic la Atena, gimnastul român a obținut un punctaj de 15.499, la fel ca ocupantul locului al treilea, Kenzo Shirai, dar a fost depășit de asiatic din cauza gradului de dificultate mai mare de la cea de-a doua săritură a acestuia Drăgulescu a spus că i-a lipsit puţin pentru medalie, „la mustaţă, cum e vorba”.

În aceste condiții, gimnastica românească rămâne fără medalie olimpică după 44 de ani în care a urcat mereu pe podium. Totuși, ultima speranță, însă cu șanse extrem, extrem de mici, la o medalie la JO 2016 este Andrei Muntean, care va evolua marți seară în finala de la paralele.