România, încă o victorie la CE de handbal feminin

Handbal feminin / Campionatul European: ROMÂNIA - CEHIA 30-28

Sport 13 Decembrie 2016 / 18:55 1553 accesări
Cristina Neagu a fost din nou cea mai bună jucătoare a reprezentativei României

Marți seară, în etapa a doua din grupa principală II de la Campionatul European de handbal feminin din Suedia, reprezentativa României a învins Cehia, scor 30-28, la pauză 17-14, reușind a patra victorie consecutivă. Formația noastră a condus în permanență pe tabela de marcaj, în minutul 15 având trei goluri avantaj, 11-8, dar adversarele au revenit de fiecare dată și au restabilit egalitatea, 20-20 în minutul 42. La jumătatea reprizei secunde, jucătoarele tricolore au preluat conducerea, 22-20, a fost din nou egal, 23-23, în minutul 49, iar avantajul de trei goluri a fost refăcut de handbalistele antrenate de Ambros Martin, 26-23 în minutul 52. Pe final am mai avut ceva emoții, 29-28 în ultimul minut, liniștea fiind adusă de Crina Pintea, cu un gol marcat după o pasă excelentă a Cristinei Neagu.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Neagu 10, Pintea 6, Zamfirescu 3, Geiger 2, Udriștoiu 2, Zamfir 2, Manea 2, Chiper 1, Laslo 1 și Iuganu 1. Interul stânga Cristina Neagu ocupă primul loc în ierarhia marcatoarelor de la turneul final, cu 43 de goluri înscrise.

Miercuri, de la ora 19.30 (în direct la TVR 2 și TVR HD), România va întâlni Danemarca, în meciul decisiv pentru calificarea în semifinale.

Marți seară mai sunt programate celelalte două întâlniri din grupa principală II: Ungaria - Norvegia (ora 19.30) şi Danemarca - Rusia (ora 21.45, în direct la TVR HD).