România, pe locul 5 la CE de handbal feminin

Handbal feminin / Campionatul European, finala pentru locurile 5-6: ROMÂNIA - GERMANIA 23-22

Sport 16 Decembrie 2016 / 18:22 994 accesări
Handbalistele tricolore au obținut cinci victorii și au suferit două înfrângeri în Suedia

Reprezentativa feminină de handbal a României a disputat vineri, la Goteborg, finala pentru locurile 5-6 de la Campionatul European din Suedia, împotriva Germaniei. După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, scor 11-11, jucătoarele antrenate de Ambros Martin s-au desprins pentru prima oară la trei goluri pe tabela de marcaj la începutul reprizei secunde, scor 15-12, în minutul 34. A urmat însă revenirea adversarelor, care au egalat în minutul 37, 15-15, iar confruntarea a continuat într-o notă de echilibru, în minutul 45 scorul fiind 18-18. Germania a avut un gol avantaj în minutul 54, 21-20, apoi 22-21, dar fetele noastre au egalat de fiecare dată. Iar la ultima fază de atac nemțoaicele au pierdut mingea și Cristina Zamfir a pornit pe contraatac marcând la sacrificiu golul victoriei României cu scorul de 23-22. Jucătoarea noastră s-a lovit cu capul de bară după ce a înscris și medicii i-au acordat îngrijiri, existând câteva momente de panică legate de o accidentare gravă. Din fericire Cristina Zamfir și-a revenit și handbalistele tricolore au sărbătorit ultimul succes de la acest turneu final.

Golurile formației noastre au fost reușite de Zamfir 6, Udriștoiu 3, Chiper 3, Laslo 3, Szucs 2, Pintea 2, Chintoan 1, Iuganu 1, Zamfirescu 1 și Geiger 1.

Vineri seară sunt programate şi cele două dueluri din semifinale - ora 19.15: Olanda - Danemarca, ora 21.45: Norvegia - Franţa. Duminică, de la ora 16.30, va avea loc finala mică, iar de la ora 19.00, finala mare. Toate întâlnirile care se vor disputa la Goteborg vor putea fi urmărite în transmisiune directă la TVR 2 și TVR HD.