România rămâne lider, după 1-1 cu Elveția

Naționala U-21 a României a jucat marți seară la Ovidiu

Sport 05 Septembrie 2017 / 22:30 1320 accesări
Naționala U-21 a făcut primul pas greșit în aceste preliminarii

Naționala de fotbal tineret a României a încheiat la egalitate, marți seară, la Ovidiu, pe terenul central de la Academia Gheorghe Hagi, întâlnirea cu Elveția, din Grupa 8 preliminară pentru EURO 2019 rezervat jucătorilor sub 21 de ani. În fața unei asistențe destul de reduse numeric, tricolorii au început ezitant întâlnirea și au primit gol în minutul 19, când Oberlin, nemarcat în careu, a reluat imparabil cu capul. Doar trei minute s-au bucurat elvețienii, pentru că atacantul Pușcaș a fructificat din careul mic o centrare venită de la Costache. Pe lângă acest gol, România a mai avut alte trei bune ocazii de gol, irosite de Pașcanu, Hagi și A. Radu.

Tricolorii mici au au fost lipsiți de precizie și de... șansă în repriza secundă. În minutul 48, o acțiune declanșată de Coman a fost finalizată slab de Hagi, iar în minutul 57 am notat un șut imprecis al lui Pușcaș. După o fază irosită de elvețieni, în minutul 59, România și-a continuat seria de ratări: minutul 61 - șut cu stângul Nedelcu, de la 25 de metri, portarul scoate în corner; minutul 63 - portarul respinge din nou, la șutul lui Coman din careu. În două minute, 75-76, arbitrul a anulat mai întâi complet aiurea un gol al lui Ciobanu, apoi portarul I. Radu a apărat extraordinar la acțiunea camerunezului naturalizat Oberlin. Coman (minutul 83 - șut în plasa laterală) și Pușcaș (minutul 86 - a tras pe lângă poartă de la marginea careului) au irosit și ei șansa a aduce toate cele trei puncte în contul echipei noastre, iar I. Radu l-a mai blocat o dată pe Oberlin, în minutul 89. De altfel, în prelungiri s-a jucat pe contre, ambele echipe forțând golul victoriei! Scor final: 1-1.

Au evoluat pentru România (selecționer Daniel Isăilă): I. Radu - Cr. Manea, Nedelcearu, Al. Pașcanu, A. Radu (77 Fl. Ștefan) - D. Nedelcu, Cicâldău - V. Costache (46 A. Ciobanu), I. Hagi (84 D. Man), Fl. Coman - G. Pușcaș.

Tot marți seară, în grupa noastră s-a mai disputat și partida Portugalia - Țara Galilor, la Chaves.