România U21, învingătoare în Elveţia

Fotbal / Preliminariile CE 2019

Sport 07 Octombrie 2017 / 09:00 738 accesări
Alex Cicâldău, mijlocaşul Viitorului, a marcat al doilea gol în meciul de vineri seară

După ce a remizat la începutul lunii septembrie, la Ovidiu, 1-1 cu Elveţia, reprezentativa de fotbal Under 21 a României a câştigat în Ţara Cantoanelor, scor 2-0. Succesul „tricolorilor mici” în al patrulea meci din cadrul grupei de calificare la Campionatul European din 2019 a fost parafat de golurile înscrise de Mihai Dobre, în minutul 24, şi Alexandru Cicâldău, în minutul 87. Cicâldău a fost titular şi a evoluat tot meciul, mijlocaşul Viitorului marcând un gol de excepție, trimiţând balonul în vinclu de la marginea careului. Un alt jucător al Viitorului, fundaşul Virgil Ghiță, a fost rezervă. Alţi doi jucători produși de Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”, fundaşul Cristi Manea, acum la CFR Cluj, şi mijlocaşul Ianis Hagi, în prezent la Fiorentina, au fost titulari.

Antrenorul Daniel Isăilă a utilizat următorii jucători: I. Radu (cpt.) - Cr. Manea, Nedelcearu, Pașcanu, A. Radu - M. Dulca, Al. Cicâldău - M. Dobre, I. Hagi (77 Screciu), A. Burlacu (65 V. Costache) - G. Pușcaș (88 Al. Tudorie).

În urma acestei victorii, România U21 se menţine pe primul loc în clasament, cu 10 puncte.