România va avea cinci arbitri de fotbal la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro

Sport 02 Mai 2016 / 18:02 593 accesări
Teodora Albon va arbitra meciuri de la Jocurile Olimpice 2016

FIFA a anunţat luni listele arbitrilor care vor oficia la turneele de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, printre aceştia numărându-se cinci români: Ovidiu Haţegan, Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe la masculin, respectiv Teodora Albon şi Petruţa Iugulescu la feminin. Haţegan se află printre cei cinci arbitri din Europa care vor ajunge la Rio, alături de Cuneyt Cakir (Turcia), Serghei Karasev (Rusia), Antonio Mateu Lahoz (Spania) şi Clement Turpin (Franţa). În total sunt 18 centrali. Haţegan va conduce și meciuri de la EURO 2016, fiind primul român prezent la un turneu final după Nicolae Grigorescu, în 2000.

Arădeanul va deveni astfel primul arbitru român care va participa la Jocurile Olimpice, după o pauză de 32 de ani. Ioan Igna a oficiat la JO din 1984, de la Los Angeles, acesta succedându-i lui Nicolae Niţescu, prezent la turneul olimpic din 1964, de la Tokyo. În 1984, Igna a arbitrat la centru jocul Arabia Saudită - RFG 0-6 şi la linie în partidele RFG - Maroc 2-0 și RFG - Brazilia 0-1. A mai fost arbitru de rezervă la jocul SUA - Costa Rica 3-0.

România va fi prezentă la nivelul fotbalului feminin după doar 12 ani, pentru că în 2004, la Atena, a oficiat Cristina Babadac. Ea a condus jocurile China - Mexic 1-1 și SUA - Australia 1-1, ambele din faza grupelor, şi fost rezervă la Germania - Nigeria 2-1, în sferturi. A treia arbitră din brigada româncelor Teodora Albon şi Petruţa Iugulescu va fi Maria Sukenikova, din Slovacia.

Turneul olimpic de fotbal se va desfăşura în perioada 3-21 august 2016, finalele masculine şi feminine fiind programate pe celebrul stadion Maracana. Restul partidelor se vor disputa pe un total de şapte stadioane.