S-a încheiat Liga a 3-a la fotbal! Vezi pe ce loc au terminat echipele constănțene!

Sport 26 Mai 2017 / 20:48 1017 accesări
În meciul de la Ovidiu, portarul lui CS Tunari a fost invincibil în fața atacanților de la FC Viitorul II

Vineri a luat sfârșit actuala ediție din Liga a 3-a la fotbal, odată cu disputarea etapei a 26-a. Un campionat în care cele două formații din județul Constanța care au jucat în Seria a 2-a au obținut rezultate la nivelul așteptat. FC Viitorul II s-a aflat în prima parte a campionatului pe podiumul clasamentului, însă în retur a mai slăbit ritmul. Motivele sunt mai multe: clubul a împrumutat la alte echipe câțiva titulari de la satelit, iar alți jucători care au evoluat mult în turul Ligii a 3-a au fost promovați la prima echipă! La rândul său, nou promovata Axiopolis Sport Cernavodă și-a îndeplinit obiectivul pentru acest sezon, salvarea de la retrogradare, iar experiența acumulată îi poate permite să viseze pentru sezonul următor la mai mult decât locul 11.

În ultima etapă, FC Viitorul II a remizat pe teren propriu cu CS Tunari, scor 0-0. Au evoluat pentru gazde (antrenori Cristian Cămui și Vasile Mănăilă): Tordai - Sabangeanu, Leca, Acasandrei, Panait - Lopez, Neniță, Cicâldău - Al. Stoica, Cr. Ene, Halep (62 Neciu).

Și Axiopolis Sport Cernavodă a încheiat campionatul cu un meci pe teren propriu, cedând cu 2-5 în fața echipei Delta Dobrogea Tulcea. Fără mai mulți titulari, suspendați sau accidentați, gazdele au fost conduse cu 3-0, dar au revenit la 3-2 și au forțat egalarea, însă au mai primit două goluri pe final! Pentru Axiopolis au marcat Husein (minutul 60) și Beșleagă (minutul 65), iar golurile tulcenilor au fost înscrise de C. Stoian (minutul 30), Al. Chebac (minutul 40) și S. Moise (minutele 47, 87 și 90).

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): G. Celnicu - G. Rusu, F. Abibula, Andreescu, L. Gheorghe - M. Al. Hristu (58 Ad. Cristea), Al. Vieru, Beșleagă (90+3 Dumitrescu) - Dogaru, Zugravu, Husein. Rezerve neutilizate: Nanu, Sasu, C. V. Hristu, I. Gheorghe.

Celelalte rezultate ale etapei: Astra II Giurgiu - Metaloglobus București 1-0; Unirea Slobozia - Viitorul Domnești 2-3; CSM Oltenița - Dinamo II București 2-1; SC Popești-Leordeni - ACS Înainte Modelu 0-4; Arsenal Malu - Petrolistul Boldești 0-3 (Arsenal s-a retras din campionat și a pierdut cu 0-3 toate meciurile programate în retur).

Metaloglobus București a promovat în Liga a 2-a, iar Arsenal Malu și Petrolistul Boldești au retrogradat în Liga a IV-a.

Clasament final Seria a 2-a:

1. Metaloglobus București 60 de puncte (golaveraj 50-27) - promovată în Liga a 2-a

10. AFC Astra II Giurgiu 35p (37-36)

11. Axiopolis Sport Cernavodă 34p (49-47)

12. ACS Înainte Modelu 29p (60-55)

13. Petrolistul Boldești 22p (34-59) - retrogradată în Liga a IV-a

14. Arsenal Malu 0p (10-100) - echipă retrasă din campionat după ultima etapă din tur