Salbă de medalii pentru karateka de la Farul și Tomis

Campionatele Naționale și Cupa României de Karate Shotokan (WSF)

Sport 02 Noiembrie 2017 / 18:31 3025 accesări
Reprezentanții cluburilor sportive Farul și Tomis Karate din Constanța domină competițiile interne de Karate Shotokan

La Tîrgu Secuiesc, în perioada 27-29 octombrie 2017, au avut loc Campionatele Naționale și Cupa României de Karate Shotokan (WSF), competiții la care Clubul Sportiv Farul Constanța a participat cu șase sportivi.

Campionatele Naționale s-au desfășurat la două probe, ambele de kumite. La feminin, Livia Cotoban (categoria 68 kg) a cucerit medalii de aur atât la kumite shobu sanbon, cât și la jyu kumite. Andreea Cotoban (categoria 61 kg) a obținut argintul la shobu și jyu, în timp ce Andreea Constandache (categoria 55 kg) a cucerit argintul la shobu și bronzul la jyu.

La masculin, Romeo Găvan (categoria 67 kg) a cucerit bronzul la ambele probe, colegii săi reușind să urce pe treapta a doua a podiumului: Sebastian Alexandru (60 kg) la shobu, iar Paul Muraru (categoria 67 kg) la jyu.

Fariștii au urcat de mai multe ori pe podium și la Cupa României. La kata, echipa feminină a luat aur, iar băieții au cucerit argintul. La individual, Găvan a terminat pe locul 2, iar Livia Cotoban, Muraru și Alexandru pe locul 3.

Livia și Andreea Cotoban au mai cucerit medalii de aur la kumite, probele de WKF shobu ippon și shobu ippon. Alte medalii pentru constănțeni: aur pentru Găvan la shobu, argint la WKF pentru Constandache și Alexandru, bronz la WKF pentru Găvan și Muraru, argint la shobu pentru Alexandru, bronz la shobu pentru Constandache, Muraru și Alexandru. Pe echipe, fetele au luat argint, iar băieții bronz.

La Cupa României au participat și copiii de la CS Tomis Karate Constanța, care au înregistrat următoarele rezultate: