S-au stabilit meciurile din semifinalele Turneului Campioanelor

28 Octombrie 2016 / 17:45 192 accesări
Agnieszka Radwanska

Jucătoarea poloneză de tenis Agnieszka Radwanska, ocupanta locului 3 în clasamentul WTA, a câştigat, vineri, scor 7-5, 6-3, partida cu Karolina Pliskova (Cehia, 5 WTA), ultima din cadrul Grupei Albe a Turneului Campioanelor, dotat cu premii în valoare totală de 7,000,000 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi 20 de minute. În primul set s-a mers cap la cap cu serviciul până în game-ul cinci, când Pliskova a reuşit break-ul, iar apoi s-a distanţat la 4-2. Sportiva din Cehia a fost, însă, egalată, de Radwanska, care a şi preluat conducerea, scor 5-4. În cele din urmă, Aganieszka Radwanska a câştigat setul, scor 7-5, după ce a câştigat contra serviciului în ultimul game.

Actul secund a avut parte de nu mai puţin de cinci breakuri. Radwanska a câştigat de trei ori pe serviciul Pliskovei, care a câştigat contra serviciului de două ori. În ciuda break-urilor, setul a fost destul de echilibrat, sportiva din Cehia reuşind să facă diferenţa în penultimul game, cu un nou break. Poloneza a urmat la serviciu, pe care l-a câştigat fără emoţii, şi şi-a trecut în cont setul secund, scor 6-3.

În urma acestui rezultat, Agnieszka Radwanska a obţinut calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor, competiţie pe care a câştigat-o anul trecut. Din Grupa Alba, în semifinale a mai acces şi Svetlana Kuznetsova, sportivă care s-a bătut cu Johanna Konta pentru un loc în Singapore.

Astfel, sâmbătă, în semifinale, Angelique Kerber, liderul mondial, o va întâlni pe Agnieszka Radwanska, iar Svetlana Kuznetsova va juca împotriva Dominikăi Cibulkova.