S-au stabilit semifinalistele Cupei României la volei masculin

Volei

Sport 25 Februarie 2016 / 18:36 642 accesări
Știința Explorări Baia Mare (echipament de culoare închisă) a eliminat-o pe Dinamo București cu scorul general de 6-1

Miercuri s-au decis ultimele trei echipe calificate pentru semifinalele Cupei României la volei masculin, primul loc în Final Four fiind adjudecat de Universitatea Cluj, care a obținut calificarea după retragerea din competiție a echipei constănțene CVM Tomis. Cel mai ușor a obținut biletul pentru Final Four Știința Explorări Baia Mare, învingătoare în manșa retur din sferturi, în fața lui Dinamo București, cu scorul de 3:0 (25:23, 25:20, 25:14), scorul general pe ansamblul dublei manșe fiind 6-1.

Deținătoarea trofeului, ACSVM Zalău, rămâne în cursă după două victorii asupra „vecinilor” de la Unirea Dej. După 3:2 în tur, pe teren propriu, sălăjenii s-au impus în deplasare mult mai ușor, cu 3:0 (25:21, 25:16, 25:16), scorul general fiind 6-2.

Deși în campionat este invincibilă, având 17 victorii în tot atâtea etape, SCM U. Craiova nu a reușit să se califice în Final Four-ul Cupei României! Performera care a eliminat-o în sferturi este Arcada Galați, învingătoare cu 3:1 pe teren propriu și cu 3:2 (19:25, 25:23, 25:20, 29:31, 15:9) la returul din deplasare, de miercuri. Scorul final general a fost 6-3 pentru dunăreni.

Universitatea Cluj, Știința Explorări Baia Mare, ACS Volei Municipal Zalău și Arcada Galați s-au calificat pentru Final Four, programat în perioada 8-10 aprilie 2016, la Piatra Neamț. De altfel, Sala Polivalentă din orașul de sub Pietricica va găzdui ambele turnee finale. Vineri, 8 aprilie, sunt programate semifinalele feminine, sâmbătă, 9 aprilie, vor avea loc semifinalele masculine, iar finalele se dispută duminică, 10 aprilie.

La feminin, cunoaștem două semifinaliste, CS Volei Alba-Blaj și CSM București. Celelalte două dispute din manșa tur a sferturilor de finală s-au încheiat cu următoarele rezultate: Știința Bacău - CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș 0:3 (21:25, 19:25, 16:25) și CSM Tîrgoviște - Dinamo București 3:0 (25:18, 25:20, 25:15). Returul este programat pe 9 martie, la Tîrgu Mureș și București. Reamintim că în sferturi se joacă tur-retur și se califică mai departe echipa care câștigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manșe, după meciul retur se joacă „set de aur” pentru stabilirea echipei calificate.