Seară nebună în Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa tur

Sport 21 Februarie 2017 / 23:37 975 accesări

Manşa tur a optimilor de finală din UEFA Champions League a oferit, marţi seară, încă două partide extrem de spectaculoase, la Manchester şi Leverkusen.

AS Monaco a chinuit-o pe Manchester City, dar trupa lui Guardiola a revenit incredibil de la 2-3. A fost 1-0 pentru „cetăţeni”, apoi oaspeţii au preluat conducerea şi Radamel Falcao a ratat desprinderea la 3-1, irosind o lovitură de la 11 metri. Manchester City a egalat, 2-2, dar Falcao a marcat un gol superb, readucând echipa franceză în avantaj, pentru ca finalul să aparţină gazdelor, care au înscris de trei ori în ultimele 20 de minute ale întâlnirii.

La Leverkusen, finalista ediţiei precedente a Ligii Campionilor, Atletico Madrid, a obţinut o victorie importantă, care îi cam asigură prezenţa în sferturile de finală ale UCL.

Rezultatele înregistrate marți seară: Manchester City - AS Monaco 5-3 (Sterling 26, Kun Agüero 58, 72, Stones 78, Sané 82 / Falcao 32, 62, Mbappé 40) și Bayer Leverkusen - Atletico Madrid 2-4 (Bellarabi 48, Savić 68-autogol / Saúl Ñíguez 17, Griezmann 25, Gameiro 59-pen., F. Torres 86). Returul este programat la 15 martie.

Miercuri seară, de la ora 21.45, vor avea loc ultimele două meciuri din prima manşă a optimilor de finală: FC Porto - Juventus Torino (în direct la Dolce Sport 1) și FC Sevilla - Manchester City (în direct la Dolce Sport 2).