Selecționata Cumpăna-Constanța a câștigat „Cupa 1 Iunie“ la mini-rugby

Sport 30 Mai 2016 / 18:10 515 accesări

Fotografie de grup cu toți participanții la „Cupa 1 Iunie” la mini-rugby

Micuții rugbyști constănțeni au oferit meciuri foarte disputate pe Stadionul de rugby „Mihai Naca”

ACS Rugby Team Constanța (președinte Florian Constantin) a organizat sâmbătă dimineață, pe Stadionul de rugby „Mihai Naca” din Constanța, o atractivă competiție de mini-rugby pentru copii, „Cupa 1 Iunie”. La această a doua etapă din cadrul proiectului „RUGBY-UL, VALORI PENTRU VIAȚĂ”, proiect destinat copiilor cu vârsta între 9 și 14 ani, finanțat de Consiliul Județean Constanța, au participat șase echipe și aproximativ 230 de copii, iar la finalul competiției toți jucătorii au primit diplome, dulciuri și răcoritoare.

La categoria copiilor cu vârsta sub 10 ani (U-10), pe primul loc s-a clasat o selecționată formată din copii veniți din Cumpăna și Constanța, învingătoare cu scorul de 15-5 în finala cu echipa din Ghindărești. Au urmat în clasament formația din Murfatlar și selecționata Năvodari-Corbu-Săcele.

La U-12, învingătoare a fost selecționata Cumpăna-Constanța, 20-10 în finala cu Năvodari-Corbu-Săcele. Au urmat în clasament Mangalia și Medgidia.

La U-14 a câștigat tot Cumpăna-Constanța, după 20-15 în finala cu Mangalia. Pe locul 3 s-a clasat selecționata Năvodari-Corbu-Săcele.

Proiectul „RUGBY-UL, VALORI PENTRU VIAȚĂ” se desfășoară în perioada mai - decembrie 2016 și are ca scop alcătuirea selecționatelor județene U-10, U-12, U-14, dar și acela de a ajuta echipele de club din județul Constanța. Responsabili cu alcătuirea selecționatelor sunt Dumitru Barbu (U-10), Adrian Tinca (U-12) și Nicolae Mocanu (U-14). În afară de acești antrenori ai selecționatelor, în judeţul Constanța există cinci zone în care selecția și pregătirea copiilor sunt conduse de antrenori coordonatori, câte unul pentru fiecare regiune. Coordonatorii zonelor își selecționează jucătorii din trei până la cinci unități școlare aflate în imediata apropiere.