Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală de la Roland Garros

31 Mai 2016 / 17:53 476 accesări

Simona Halep (locul 6 în clasamentul WTA) a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la la Roland Garros de către australianca Samantha Stosur, numărul 24 mondial, scor 6-7, 3-6, după un meci care a durat o oră şi 46 de minute şi s-a întins pe trei zile.

Meciul dintre Simona Halep şi Samatha Stosur a început duminică şi a fost întrerupt de mai multe ori din cauza ploii. Favorita numărul 6 de la Roland Garros a început mai bine partida şi a condus cu 5-3, dar jocul a fost întrerupt. La reluare, australianca a fost mult mai agresivă, a preluat controlul meciului, a egalat la cinci şi a trimis apoi setul în tiebreak. Halep a comis foarte multe greşeli şi a cedat cu 7-0.

Samantha Stosur a condus cu 2-0 şi în debutul manşei secunde, iar la 3-2 pentru numărul 24 mondial, meciul a fost, din nou, întrerupt. Partida s-a reluat tocmai marţi, însă pauza nu a fost de bun augur pentru Simona Halep, care nu a mai reuşit să câştige decât un game până la finalul meciului.