Simona Halep, în sferturi de finală la Eastbourne

După un meci întrerupt miercuri din cauza ploii și reluat joi

Sport 29 Iunie 2017 / 16:35 347 accesări

Tenismena constănțeană Simona Halep (locul 2 WTA și cap de serie numărul 2) a învins-o joi după-amiază, cu scorul de 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5, pe bulgăroaica Țvetana Pironkova (locul 149 WTA, lucky loser), calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Eastbourne. Meciul a fost întrerupt miercuri seară, din cauza ploii, la scorul de scorul de 7-6 (6), 2-1, 40-30 pentru jucătoarea bulgară.

Joi, Halep a evoluat foarte motivată, a alergat mult și a fost agresivă, punându-și adversara în permanență sub presiune. După ce Pironkova s-a desprins la 3-1, a urmat o serie de patru ghemuri câștigate consecutiv de româncă și se părea că adjudecarea setului 2 este doar o formalitate. Semifinalistă la Wimbledon în 2010, Pironkova a egalat la 5, a trimis setul în tie-break, dar Halep a egalat pe tabelă după 7-4 și 46 de minute jucate joi. La fel de echilibrat a fost și actul decisiv, adjudecat de Halep cu 7-5. În total, meciul a durat două ore şi 40 de minute!

În sferturi de finală, tot joi, Simona Halep urmează să o întâlnească pe daneza Caroline Wozniacki (cap de serie 6), care a avut un meci mult mai ușor cu Elena Vesnina (Rusia, cap de serie 12), scor 6-1, 6-2, după o oră și 4 minute. Partida s-a jucat pe terenul 1, în același timp cu disputa Halep - Pironkova! Simona și Caroline vor beneficia de numai câteva ore de repaus înaintea meciului direct, programat pe terenul 2, după un meci de dublu masculin, cel mai probabil după ora 18.00. Scorul disputelor directe este 2-2, dar ele nu s-au mai întâlnit din 2015. Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 18.940 dolari și cu 100 de puncte WTA.

Joi urmează să joace la Eastbourne și Monica Niculescu, românca făcând pereche cu taiwaneza Hao-Ching Chan. Ele vor întâlni în primul tur perechea alcătuită din Timea Babos (Ungaria) și Andrea Hlavackova (Cehia), cap de serie numărul 3, în meciul al patrulea de pe terenul 5.