Simona Halep, în sferturi la „Foro Italico“

În turneul de la Roma

Sport 18 Mai 2017 / 16:49 2952 accesări
Simona Halep a câștigat la zero ultimul set al confruntării cu Anastasia Pavlyuchenkova

Cotată cu a șasea șansă la câștigarea turneului de la Roma, desfăşurat pe zgură şi dotat cu premii în valoare totală de 2.775.745 de dolari, tenismena constănțeană Simona Halep, locul 4 WTA, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de categorie Premier 5.

În duelul cu rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 12, Halep s-a impus cu scorul de 6-1, 4-6, 6-0, după o oră şi 37 de minute de joc. După ce a cedat în setul secund, Halep a avut o evoluția perfectă în decisiv, rusoaica nereușind să obțină măcar un game. A fost a șaptea victorie consecutivă obținută de Halep în duelurile cu Pavlyuchenkova.

În sferturile turneului de la „Foro Italico”, Halep o va întâlni vineri pe estonianca Anett Kontaveit, locul 68 WTA, care a eliminat-o în primul tur pe Angelique Kerber, liderul ierarhiei WTA.

Prin calificarea în sferturile de finală ale turneului din capitala Italiei, Simona Halep și-a asigurat un cec în valoare de 53.055 de euro și 190 de puncte WTA.