Simona Halep, învingătoare pentru România!

Sport 22 Aprilie 2017 / 13:30 1061 accesări

Simona Halep a adus primul punct României în partida cu Marea Britanie, din FED Cup, întâlnire care se dispută sâmbătă şi duminică la Tenis Club Idu din Mamaia. Începutul primului set a fost echilibrat, dar Simona a avut o rupere de ritm la scorul de 4-4, când a făcut break, iar apoi s-a impus pe propriul serviciu. Rezultat final: Simona Halep - Heather Watson 6-4, 6-1, după o oră şi nouă minute de joc. Tenismena constănţeană nu a mai avut probleme în al doilea set. Halep a reușit primul break încă de la primul serviciu al britanicei, iar apoi a dominat autoritar setul.

Simona Halep și Sorana Cîrstea joacă în meciurile de simplu pentru România, respectiv Johanna Konta și Heather Watson pentru Marea Britanie. Irina Begu s-a accidentat și nu a mai putut evolua în meciul de sâmbătă, contra Johannei Konta, iar locul său va fi luat de Sorana Cîrstea.

Echipa României de FED Cup este formată din Simona Halep, Irina Begu, Sorana Cîrstea și Monica Niculescu. Johanna Konta, Heather Watson, Laura Robson, Jocelyn Rae și Katie Swan sunt sportivele din Marea Britanie care se vor lupta cu româncele în acest weekend, la Mamaia.