Simona Halep, locul doi în concursul pentru lovitura anului în circuitul WTA

Sport 30 Noiembrie 2016 / 10:45 580 accesări

Simona Halep, locul patru în clasamentul mondial, a primit 21% din voturile fanilor şi s-a clasat pe locul doi în concursul pentru lovitura anului, premiul fiind câştigat de poloneza Agnieszka Radwanska, informează site-ul wtatennis.com.

Simona a ajuns în finala competiţiei la capătul căreia se va decide jucătoarea care a reuşit cea mai frumoasă execuţie din tenisul feminin în 2016. Halep a intrat în Top 4 cu un punct câştigat în turul doi de la Montreal, contra australiencei Daria Gavrilova. Meciul s-a încheiat cu victoria Simonei, scor 6-2, 6-3, iar raliul care a avut-o pe constănţeancă în prim-plan a fost fabulos: Halep s-a apărat incredibil, apoi a închis punctul cu un forehand devastator.

Astfel, după voturile acordate de fani, Simona Halep a obţinut locul doi în acest concurs. Titlul pentru lovitura anului a fost câştigat de Agnieszka Radwanska, care a primit 62% din voturi pentru raliul câştigat la turneul de la Indian Wells, din martie, în meciul cu românca Monica Niculescu.

Ultima treaptă a podiumului a fost obţinută de sportiva belgiană Kirsten Flipkens, pentru punctul câştigat în turneul de la Seul. Flipkens a primit 10% dintre voturi, în timp de Caroline Wozniacki a avut 7% pentru lovitura reuşită la Auckland.