Simona Halep merge în optimi la Wimbledon

Învingătoare în duelul cu Shuai Peng

Sport 07 Iulie 2017 / 18:20 1316 accesări
Simona Halep a trecut în două seturi de Shuai Peng

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a obținut a treia victorie consecutivă la Wimbledon, învingând-o vineri, în turul al treilea, pe chinezoaica Shuai Peng (locul 37 WTA), cu scorul de 6-4, 7-6 (9/7), după o oră și 38 de minute de joc. În urma acestui succes, Halep s-a calificat în optimile de finală ale celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, asigurându-și un cec în valoare de 147.000 de lire sterline și 240 de puncte WTA.

În primul set, Halep a reușit break-ul decisiv la scorul de 4-4 și de la 3-4 s-a impus cu 6-4. În setul secund, Halep a făcut break-ul la 3-3, dar Peng a egalat imediat, 4-4. S-a ajuns în tie-break, iar Simona a avut nervii mai tari și a făcut pasul în turul următor.

În optimile de finală, Simona Halep o va avea ca adversară pe Victoria Azarenka (Belarus, locul 683 WTA), tenismena constănțeană având prima șansă în duelul pentru calificarea în sferturile de finală la Wimbledon.

Tot vineri, după ora 18.30, în primul tur al probei de dublu mixt, Raluca-Ioana Olaru şi francezul Fabrice Martin vor înfrunta dublul Yifan Xu (China) / Leander Paes (India).

Sâmbătă, în turul al treilea la simplu feminin, Sorana Cîrstea (locul 62 WTA) o va întâlni pe Garbine Muguruza (Spania, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14).

Turneul de la Wimbledon se desfășoară în perioada 3-16 iulie și este dotat cu premii în valoare totală de 31,6 milioane de lire sterline.

Halep a coborât pe locul 2 în clasamentul „Race to Singapore”