Simona Halep s-a calificat în sferturile probei de dublu la turneul de la Stuttgart

25 Aprilie 2017 / 17:47 2679 accesări

Perechea formată din Simona Halep şi poloneza Alicja Rosolska s-a calificat, marţi, în sferturile probei de dublu din cadrul turneului WTA Premier de la Stuttgart, desfăşurat pe zgură şi dotat cu premii în valoare de 710.900 de dolari.

Halep şi partenera au câştigat, în primul tur, scor 6-0, 2-6, 10-8, împotriva cuplului Andreja Klepac/Maria Jose Martinez Sanchez (Slovenia/Spania), într-un meci decis în super tie-break.

Partida a durat o oră şi cinci minute. Dublul Halep/Rosolska a reuşit un as, a comis o dublă greşeală, iar procentajul de reuşită la serviciu a fost de 61 la sută cu prima minge şi 38 la sută cu cea de-a doua. Cele două au avut şase şanse de break, dintre care au concretizat patru şi şi-au cedat serviciul de trei ori.

În sferturi, Halep şi Rosolska vor evolua împotriva perechii câştigătoare dintre Andrea Hlavackova/Samantha Stosur (Cehia/Australia) şi Mirjana Lucic-Baroni/Darija Jurak (Croaţia).

Prezenţa în sferturile de finală ale acestei competiţii este recompensată cu 200 de puncte în ierarhia de dublu şi un cec în valoare de 6.168 de dolari.